| denismerty a întrebat:

Ce cantitate de ulei (sae 30), imi trebuie pentru un compresor marca Stern(50l)?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă cumperi de la Baumax/Practiker/Dedeman, acolo ştiu că nu e la litru ci la 500 ml ( sau 600-650 ml ) - deci cumperi un flacon.

N-aş putea să-ţi spun la cât timp ar trebui schimbat, manualul tehnic/instrucţiunile NU precizează că ar trebui schimbat ( complet ), ci doar completat din când în când.

Făcând analogie cu un motor de autoturism la care uleiul se schimbă la 5000 km, la compersor NU cred că trebuie schimbat complet uleiul deoarece NU îl foloseşti aşa mult.

NU sunt de specialitate, doar că şi eu am un compresor...

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

N-aş putea aproxima o anumită cantitate, DEPINDE cât s-a "consumat"...

"Vasul" în care pui uleiul are ( sau ar trebui să aibă ) un buşon/dop cu o jojă gradată, pe care este indicat nivelul maxim de ulei - în funcţie de asta adaugi treptat ulei, apoi introduci joja şi o scoţi iar pentru a vedea până la ce nivel a ajuns uleiul ( dacă mai este nevoie mai pui ulei ).

Dacă foloseşti DES compresorul ( bănuiesc că e compresor de aer comprimat ) TREBUIE verificat săptămânal nivelul de ulei.

| denismerty explică (pentru bursuc001):

Si cat ulei trebuie sa cumpar de la magazin? Nu vreau sa cumpar in plus! Imi ajunge un litru? Si daca stii zi-mi te rog si la cat timp trebuie schimbat uleiul!

| bursuc001 a răspuns (pentru denismerty):

Dacă cumperi de la Baumax/Practiker/Dedeman, acolo ştiu că nu e la litru ci la 500 ml ( sau 600-650 ml ) - deci cumperi un flacon.

N-aş putea să-ţi spun la cât timp ar trebui schimbat, manualul tehnic/instrucţiunile NU precizează că ar trebui schimbat ( complet ), ci doar completat din când în când.

Făcând analogie cu un motor de autoturism la care uleiul se schimbă la 5000 km, la compersor NU cred că trebuie schimbat complet uleiul deoarece NU îl foloseşti aşa mult.

NU sunt de specialitate, doar că şi eu am un compresor...