| ThreeDaysGrace_9618 a întrebat:

Ce durata de viata are un pc si un laptop bine ingrijit?

5 răspunsuri:
| danimotenel a răspuns:

∞ x 2 chiar, pana rugineste...

| dannyel86 a răspuns:

Salut. Eu am un sistem din 2002 si merge si acum. Depinde cat pui pe el. Placa mea de baza e puternica, dar nu am solicitat-o foarte mult, montand pe ea tot felul de componente. Strictul necesar, as putea spune.
Un sistem depinde si de factori externi, nu numai de cum ai tu grija de el. De exemplu, in zona mea caderile de tensiune sunt ca la ele acasa si am schimbat 3 surse din cauza asta. Am avut perioade cand imi puneam windows-ul saptamanal (instalam si verificam softuri si apareau erori majore in sistem, insotite de virusi - evident). Am 3 luni de cand nu am mai avut probleme cu el. Nu stiu tu ce lucrezi pe el...
Fiind sistem vechi, pretul de vanzare ar fi sub 1000 roni, desi am dat o caruta de bani la vremea respectiva.
Exista o vorba la romani: cum il ingrijesti, asa il ai. Numai ca nu depinde intotdeauna de noi...

| Okami23 a răspuns:

Durata e cat tine garantia. oricum toate se strica dupa garantie, asa sunt facute

| BLKZ a răspuns (pentru Okami23):

Asta se aplica la chinezarii, nu la firme care se respecta.
Revenind la intrebare, depinde si de calitatea componentelor. Eu unul am un calculator de 6 ani pe care nu-l mai folosesc, dar inca merge struna si i-am schimbat doar sursa.

| Marian619 a răspuns:

Calculatoul meu vechi a tinut zece ani si l-am reparat de vreo 6 ori
l-am schimbat fiindca trebuia reinstalat windowsul simi era lene