Ce este BUS memorie la placa video? Cine explica cel mai bine are funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Notiunea BUS se refera la traseul intre procesor si memorie. Largimea acestui BUS ne spune cati biti pot circula intr-un sens in acelasi timp (cate trasee fizice de date sunt intre memorie si procesor).
La un BUS de 64 biti circula simultan cate 64 biti, iar cu cat BUS-ul este mai mare (128 sau 256 biti) trec mai multi biti simultan. Din punct de vedere al constructiei, este normal ca o placa care are busul de 256 biti sa fie mai scumpa decat una cu bus de 64 biti pentru ca are mai multe trasee fizice intre memorie si procesor; este mai greu de fabricat si exista riscul la mai multe rebuturi.