| ErrorFound a întrebat:

Ce inseamna cand un procesor este "overclocked"? Scuzati-mi exprimarea dar nu stiu echivalentul acestui cuvant in romana.

Răspuns Câştigător
| GutuvanMorgan a răspuns:

Adica este fortat/setat sa functioneze la frecvente de tact mai mari decat a fost setat din fabrica.NU se recomanda incepatorilor, deoarece iti poti defecta, procesorul si/sau placa de baza. Oricum prin overclock castigul de perforemanta e infim si are anumite riscuri, de la consumul excesiv de curent electric, pana la functionarea defectuoasa a calculatorului si/sau defectarea lui.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Adica ii este crescuta frecventa din bios.Acest procedeu aduce un plus de performanta dar si temperaturi mai mari. Daca procesorul este overclock-at prea mult risca sa nu mai functioneze.

Ai mai multe detalii aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Overclocking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Overclocking-ul reprezintă procedeul prin care o componentă hardware de calculator este forțată să funcționeze la frecvență mai mare decât cea specificată de producător.
overclock adica deasupra frecventei la care functioneaza default. daca faci overclock si nu ai racire suficienta este posibil sa iti parlesti procesorul, placa video sau ramii si nu este recomandat pentru necunoscatori

| Zuupass a răspuns:

Da tu esti prost asta happy

| ErrorFound explică (pentru Zuupass):

Eu? De ce?

| Zuupass a răspuns (pentru ErrorFound):

Scuze dar voiam sa pun asta la alta intrebare

| ErrorFound explică (pentru Zuupass):

Ok...