| Curiosul999 a întrebat:

Ce înseamnă când un telefon că de exemplu acesta https://www.gsmarena.com/lava_pixel_v1-7446.php are o camera foto de 8 mpx iar printr-un update ajunge să aibă (13 MP prin interpolare SW adică are 8 mpx dar de fapt scoate 13 sau cum?

1 răspuns:
| Batmanel a răspuns:

Camera e de 8mp, atata are senzorul rezolutia fizic dij fabrica. Dar prin soft face upscale la 13mp, aici se refera mai mult la rezolutie. Un update de soft care prin matematica aproximeaza valoarea dintre pixeli apropiati si mai baga "o medie" intre ei. Sunt care de la 5mp au 12mp si tot asa depinde de calitatea senzorului si cum arata imaginea. Exact ca si in gaming cu socuri care ruleaza de fapt rezolutie FHD/1080p dar face upscale la 4k/2160p. Imaginea nu are detalii de 4k, are doar marimea de 4k fara sa arate ca naiba.