| Emmy125 a întrebat:

Ce inseamna "defragmentation" la calculator? Adica ce se intampla mai exact cand defragmentam un disk?

Răspuns Câştigător
| Noodlez a răspuns:

Http://windows.microsoft.com/......gmentation citeste cu atentie.

6 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Defragmentarea se refera la rearanjarea datelor pe harddisk astfel incat calculatorul sa le acceseze mai usor, si implicit mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da happy

| Emmy125 explică (pentru anonim_4396):

Ce da? straight face
Nu era intrebare cu raspuns "da sau nu".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emmy125):

Citeste mai bine raised eyebrows

| GigiMenta a răspuns:

De exemplu daca dai defragmentare la D iti sterge tot ce ai in el.

| Marwell a răspuns:

Fragmentarea se produce în timp pe un hard disk, pe măsură ce salvați, modificați sau ștergeți fișierele. Modificările unui fișier se salvează deseori într-o locație a hard diskului diferită de cea a fișierului original. Modificările suplimentare se salvează în și mai multe locații. În timp, atât fișierul cât și hard diskul devin fragmentate, iar computerul va funcționa mai lent, deoarece trebuie să efectueze căutări multiple în locuri diferite pentru a deschide un fișier.

Programul defragmentare disc este un instrument care rearanjează datele de pe hard disk și reunește fișierele fragmentate, astfel încât computerul să funcționeze mai eficient. În această versiune de Windows, programul Defragmentare disc se execută după o programare, astfel încât nu trebuie să vă amintiți să-l executați, deși aveți posibilitatea să-l executați manual sau să îi modificați programarea.