| CiicxuBăă a întrebat:

Ce inseamna "servus"? Am vazut ca lumea saluta asa si pe TPU si pe IMVU.

Răspuns Câştigător
| Sunnyツ a răspuns:

E un fel de salut. :D http://www.monitorulexpres.ro/? mod=monitorulexpres&a=citeste&p=Viata%20cetatii&s_id=40445

19 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Servus inseamna salut.

| Ronnix a răspuns:

Servus este o formula de salut. happy

| brandiburu a răspuns:

Este o forma de salut specifica Ardealului. E ca si cum ai zice "salutare".

| express11 a răspuns:

Servus pista! salut ungurian

| hSh3ad a răspuns:

Servus-salut

| roby096 a răspuns:

In latina servus inseamna scalv

| Carrie a răspuns:

Servus inseamna buna sau salut. happy

| smile20000 a răspuns:

Asa se spune prin tramsilvania la salut. asa tot spune si matusa mea care sta la sibiu

| MrSpooky a răspuns:

Sevus-->salut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutu ' unguresc dom'le

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@LadyLully, ah ce bine ar fi daca nu s-ar mai putea da copy-paste! Nu esti de acord cu mine?

@CiicxuBăă, este o formula de salut folosita in Ardeal pentru prieteni si cunostinte gen "buna, salut". Aici stau si crede-ma ca stiu. Si nu e cel unguresc, ala fiind "szia" (pronuntat țsio) inseamnand acelasi lucru.

| LaughOutLoud a răspuns:

In limba latina servus inseamna sclav.
am invatat la istorie.
doamne cati prosti mai sunt pe aici

| AvrilLivigne a răspuns:

LadyLully:formula de salut "servus" se foloseste si in Targu-Mures

| 151220 a răspuns:

* Vechea formulă de salut a romanilor, răspîndită cîndva în întreg Ardealul, mai e folosită astăzi doar în Braşov

Ne salutăm cu „servus" la serviciu, la şcoală, în timpul liber. Faţă în faţă, la telefon, în scris, la întîlnire, la despărţire, la oraş, la sate, la ocazii şi în împrejurări obişnuite. În Braşov, această formulă de salut e mai folosită ca în orice parte a ţării. Ba chiar, a rămas izolată în Ţara Bîrsei, astfel că „servus" poate fi declarat astăzi salutul braşovenilor.

| Cathuzik a răspuns:

"servus" inseamna salut in germana...

| FuCkMAn a răspuns:

''Servus'' in limba latina inseamna sclav sau ma supun tie.One Love

| julietadya a răspuns:

laughing ce dragutzzalaughing Servus inseamna salut sau buna e o forma de salut pornita de la noi din ardeal! Si nu e adevarat ce zice LadyLully.ca servus se zice numa in Brasov ...servus se foloseste in tot ardealu ba chiar in toata tara denota faptul ca chiar si pe calculator se foloseste... eu stau in jud. Mures si aici toata lumea isi zice servus tongue! Sper ca te-am ajutat! Servuswave laughing

| julietadya a răspuns:

Si de fapt LadyLully a luat raspunsul ei de pe un site. uita-te:http://www.monitorulexpres.ro/? mod=monitorulexpres&a=citeste&p=Viata%20cetatii&s_id=40445

| bybyatha a răspuns:

Salut asta inseamna