| Giulia943 a întrebat:

Ce laptop îmi recomandați? Am nevoie de el pentru cursuri și ore online, și pentru a scrie documente. Să se încadreze undeva la maxim 2.000 de lei.

Răspuns Câştigător
| Diana4you97 a răspuns:

Bună! Acest model este perfect. Are procesor i5 de generație nouă, recenzii pozitive și autonomie 4 ore.
Laptop Dell Vostro 3520 cu procesor Intel® Core™ i5-1235U pana la 4.4 GHz, 15.6" Full HD, 16GB DDR4, 512GB SSD, Intel® Iris® Xe Graphics

| Giulia943 explică (pentru Diana4you97):

Mulțumesc mult!

| flixbuster a răspuns (pentru Diana4you97):

Lol, un link nu ai avut? E de pe eMAG?

Asta e singurul sub 2000:
https://www.emag.ro/......DLKX07YBM/

Vezi ca are Ubuntu. Sa vezi distractie cand il porneste si vede ca nu are Windows.

| Giulia943 explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc mult pentru link!

31 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cel recomandat de Diana4you97 si postat ca link de flixbuster este destul de ok. (mai ales ca e livrat direct de eMag, si nu de parteneri)

Nu exista nimic mai bun in 2000 RON.

Vine cu Ubuntu, dar daca nu ai nevoie de programe speciale, e ok.
Pentru scris poti folosi suita LibreOffice, e gratuita (si probabil vine preinstalata in Ubuntu).

Deasemenea, poti instala usor o alta distributie de Linux, precum Mint Cinnamon, Elementary OS sau Zorin Core.

Daca nu te leaga nimic de Windows, stai cat mai departe de el.

| Giulia943 explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru răspuns! Ce aplucație ai recomanda pentru întâlnirile online? Eu dau meditații și mi-ar plăcea să pot da și share screen ca să vadă elevii mai ușor și cum e structurată lecția.

| NLS a răspuns (pentru Giulia943):

Exista doar 3 mai rasarite, si cu toate functiile necesare:

1) Skype - apeluri de grup 100 ore pe luna SI 10 ore pe zi.
Apel individual video sau audio - 4 ore pe zi.

https://www.skype.com/en/get-skype/

2) Teams - 60 minute per sedinta de grup (sau 30 ore 1:1)

https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-teams/free

Pentru primele 2 ai nevoie sa creezi un cont de Microsoft, atat tu, cat si elevii.

3) Zoom - insa doar 40 minute per sedinta, si a fost implicat in mai multe scandaluri despre mentinerea confidentialitatii datelor.
Deci as sta departe de el.

Folosesc zilnic la munca Teams, si inainte am folosit Skype.
Ambele sunt foarte ok.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Aici ai instructiuni despre cum se instaleaza Skype in Ubuntu.

https://linuxize.com/post/how-to-install-skype-on-ubuntu-20-04/

varianta 1) deschizi Terminalul, folosind Ctrl+Alt+T
tastezi (atentie la spatii):
sudo snap install skype --classic

varianta 2)
Cauti si deschizi Ubuntu Software, cauti "Skype" si apesi Install (butonul verde din stanga sus)

sau varianta 3)
deschizi terminalul si tastezi:
wget https://go.skype.com/skypeforlinux-64.deb

(pentru a descarca kitul de instalare, respectiv pachetul DEB)

tastezi (cu spatiu dupa "install", apoi./ ):
sudo apt install./skypeforlinux-64.deb

(pentru a instala programul)

Teams sub Linux

Exista metoda pentru a-l instala, dar e in varianta web (aplicatie in browser, nu de sine statatoare).
Si nu suporta screen sharing si inca cateva chestii.

Asa ca trebuie incercat prin emulatorul WINE.
(instalezi WINE, apoi prin el, poti instala Skype pentru Windows, in Linux)

| gabicoo a răspuns:

Ca și brand de laptop office recomand ASUS. Caută pe Altex și găsești ceva decent la 1700 lei.

| Giulia943 explică (pentru gabicoo):

Mulțumesc pentru răspuns!

| flixbuster a răspuns:

Daca tot cumperi un laptop fara Windows si pentru ce ai spus ca ai nevoie, acesta este foarte bun la 1400 lei:

https://www.emag.ro/......DZRFB7YBM/

Citeste si review-uri. Windows merge doar 11 (sunt multi habarnisti care incearca 10) si trebuie sa stii exact ce sa faci ca sa il instalezi (= trebuie sa te pricepi).

| LisaJulie a răspuns:

Eu am ASUS si e cel mai bun!

| Giulia943 explică (pentru LisaJulie):

Mulțumesc mult pentru ajutor!

| KovacsB a răspuns:

Doar macbook pro daca vrei ceva adevarat.
Pocnitorile cu Windows sunt pentru copiii care vor sa se joace.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru KovacsB):

Peste tot unde am vazut pc-uri si laptop-uri de office, aveau windows. Daca esti bogat si/sau lucrezi la Apple, poate ca da, merita.

| flixbuster a răspuns (pentru KovacsB):

Daca o dam pe din astea, Apple din ala "adevarat" cumpara numa' cocalarii ca dusmanii n-are valoarea lor.

Profesionistii folosesc Linux, na! Cumpara laptopuri Apple sau cu Windows si cu aroganta maxima le rad si le re-instaleaza cu Linux.

Acum serios, OP-ul vrea ceva la 2000 de lei si tu hop cu Apple. Read the room/thread, dude!

| KovacsB a răspuns (pentru flixbuster):

Te bagi ca musca in rahat neintrebat.
Nu ai inteles ideea si nu stau sa-ti explic ca este doar timp pierdut.
Manele poate asculta familia ta, eu nu.

| KovacsB a răspuns (pentru KovacsB):

Https://www.olx.ro/d/oferta/macbook-pro-13-inch-2017-IDisXDC.html

Doar ca idee este net superior oricarei porcarii de 2000 de lei noua din comert cu Windows.

| KovacsB a răspuns (pentru KovacsB):

Computerele cu macos si linux nu au fost afectate, doar porcariile cu Windows.

https://www.g4media.ro/......-lume.html

| doctorandus a răspuns (pentru flixbuster):

Macbook Pro din 2017... nu ruleaza MacOS Sonoma, deci este in curs de a fi abandonat de Apple. Mai mult de doi sau trei ani nu cred ca-l poti folosi in siguranta cu software de la Apple.

Si sa nu fie atat de sigur ca alea cu Windows sunt pocnitori. Pot fi laptopuri foarte solide si le cumperi noi mult mai ieftine decat un Macbook.

Iar computerele care au facut crash: n-a fost vina Windowsului, a fost vina unui program de securitate numit Falcon. Eu am PC-uri cu Windows, maica-mea la fel, n-am avut niciun crash zilele astea. Si, da, folosesc Linux frecvent, dar pentru operare obisnuita prefer Windows sau ChromeOS.

| flixbuster a răspuns (pentru doctorandus):

Nu eu sunt cu MacBook big grin

| doctorandus a răspuns (pentru flixbuster):

Dap, stiam.

| comandantul638386 a răspuns:

Eu import laptopuri de obicei, îți pot găsi unul bun pentru ce vrei.

Relații WhatsApp +40 742 341 783

| Giulia943 explică (pentru comandantul638386):

Mulțumesc mult pentru ajutor, dar o să mi-l cumpăr mâine. Am nevoie de el destul de urgent.

| AdrianGht a răspuns:

Salutare!
Eu dupa ce m-am documentat cateva ore pe internet am ales acest model https://l.profitshare.ro/l/13479737 de la Lenovo.
Partea buna este ca are display FullHD, 16gb ram si SSD de 1TB + procesor I5 generatia 12. Deci o sa functioneze foarte bine.

Iar in plus daca decideti sa cumparati de pe pc garage, puteti introduce la finalizarea comenzii codul de voucher VU2AATJJ si primiti o reducere in plus.

mai sunt si aceste variante care se incadreaza in bugetul dvs.:

1. Laptop Dell - https://l.profitshare.ro/l/13479743?hash=dell
2. Laptop Asus - https://l.profitshare.ro/l/13479745?hash=asus
3. Laptop Dell https://l.profitshare.ro/l/13479747?hash=dell

mai gasiti aici lista completa cu alte modele:
https://l.profitshare.ro/l/13479749?hash=oferta-laptop
sau https://l.profitshare.ro/l/13479752?hash=oferta-ultrabook

dar va recomand unul cu minim 8/16gb ram si memorie de stocare de tip SSD. Nu cumparati chiar cel mai ieftin pentru ca o sa se vada in performante scazute.

| Giulia943 explică (pentru AdrianGht):

Mulțumesc pentru ajutor!

| cristianpixel a răspuns:

Acer Aspire 3 - Acest model oferă un echilibru bun între preț și performanță, având un procesor decent, 4-8GB RAM și un SSD care asigură o pornire rapidă și funcționare fluidă.

Lenovo IdeaPad 3 - Este cunoscut pentru fiabilitate și vine adesea cu specificații bune pentru prețul său, incluzând un procesor Intel Core sau AMD Ryzen de generație recentă, 4-8GB RAM și un SSD de 256GB.

HP 15s - O altă opțiune solidă, cu un ecran de 15.6", procesor Core i3 sau Ryzen 3, și SSD. Este potrivit pentru sarcinile de zi cu zi și are un design subțire și ușor.

Când alegi un laptop, asigură-te că are un SSD pentru viteză și minim 4GB RAM (ideal 8GB dacă este posibil). De asemenea, verifică dacă are o cameră web de calitate pentru orele online și o tastatură confortabilă pentru scris.

Alege sa cumperi fara sistem de operare ca sa il gasesti la un pret cat mai bun, apoi descarca windows 11 spre ex de pe site-ul Microsoft https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows11 fa un stick bootabil cu windows 11 poti folosi rufus sau asistentul de instalare Microsoft, apoi activeaza sistemul cu o licenta valida poti gasi spre ex pe https://licenteinstant.ro/ vei primi f rapid licenta indiferent cand dai comanda. Este important ca sistemul sa primeasca ultimele actualizari de performanta si securitate, doar cu o cheie de activare se poate.