| ThePriesT a întrebat:

Ce metoda se poate utiliza pentru lipirea unei panglici electronice de la un modulator FM pentru autoturism?

3 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Ai scris ca panglica este de la modulator dar n-ai scris unde vrei sa o montezi...

In principiu:
- daca este metal pe metal ai nevoie de cositor, pistol de lipit cu cap metalic, decapant;
- daca este plastic pe plastic sau metal (neaparat cu retentii) o poti face prin pistolul de lipit cu bagheta de plastic, SuperGlue, etc.
- pentru cam orice material, daca nu este greu, poti folosi banda dublu-adeziva... gasesti la Practiker, cred ca este in jur de 3-4Ron o rola.

Succes! happy

| ThePriesT explică (pentru Yugeen):

Multumesc si scuze pentru faptul ca nu am facut precizarea. Deci este panglica care leaga display-ul de circuitul electronic. Pangica sa dezlipit de placuta de contact si nu mai am afisaj pe display. Inca o data multumesc!

| cosminutzapinky a răspuns:

Ai scris ca panglica este de la modulator dar n-ai scris unde vrei sa o montezi...

In principiu:
- daca este metal pe metal ai nevoie de cositor, pasta de lipit si decapant;
- daca este plastic pe plastic sau metal (neaparat cu retentii) o poti face prin pistolul de lipit cu bagheta de plastic, SuperGlue, etc.
- pentru cam orice material, daca nu este greu, poti folosi banda dublu-adeziva... gasesti la Practiker, cred ca este in jur de 3-4Ron o rola.

Succes!