| MihocSilviu a întrebat:

Ce parere aveti daca din lipsa de buget mare am cumparat unele piese pentru calculator second-hand si unele noi.
Afecteaza intr-un fel calculatorul, exista un program pentru a vedea functionalitatea optima a componentelor?

5 răspunsuri:
| Sheldon a răspuns:

Sunt 3 nivele de risc in cumpararea componentelor second hand

1.cel mai sigur:procesor, RAM,
(foarte rar se strica)

2.hard disk, cd-rom(este o sansa medie sa ai un hard-disk cu baduri)

3. ceea ce cred eu ca e prea riscant sa cumperi este placa video
placiile video dupa garantia techinca se camstrica(dupa 2-3 maxim 4 ani)

daca e sa cumperi o placa video second hand uitat-te sa ti se ofere cu 1 sau 2 ani garantie altfel risti ca dupa o saptamana/luna sa nu iti mai mearga

performanta nu este afectat la produs second hand

hard discuriile se verifica pentru bad-uri cu HDTune

si temperatura procesorului o poti verifica cu AIDA64 (acolo la sensors)

| Barnutiu_Cristi_1996 a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic pc daca is in regula piesele merge perfect pc, calculatorul meu este in intregime second si nu are nimichappy merge perfect si programe ai putea sa iti iei:msi afterburner pentru placa video sa ii vezi temperatura si sa modifici viteza coolerului sa vezi daca nu cumva trebuie schimbata pasta termo de pe placa daca ai luat-o second

| MihocSilviu explică:

Ok...mersi

| MihocSilviu explică:

Da...placa video, hard disk-ul si ram-ul sunt noi, procesorul si placa de baza sunt second-hand

| BiGbOgdan a răspuns:

Sincer eu iti spun cam asa ( sansele de a se strica o piesa noua cat si ce'a care ai cumparata noua sunt cam egale in ziua de azi). Sfatul meu si un lucru mai avantajos este sa iti cumperi piesele noi, macar ai garantia! Salut