| Bilii a întrebat:

Ce parere aveti de buildu asta:
Rtx 4060 ti cu i5 12600kf si 16gb ram ddr4 3200mhz si sursa 650w si ssd m2 1tb.
E bun pentru 2024-2030? Duce 60fps? Toate jocurile?

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Depinde pe ce rezoluție și ce setări, cu siguranță sunt încă multe jocuri unde va scădea sub 60 de fps cu rezoluție 4k, dar dacă joci 1080p nu există joc să scadă sub 60.

| NLS a răspuns:

In afara de Microsoft Flight Simulator, va duce cam orice, la mai mult de 60.

Dar e valabil la jocurile care exista acum pe piata.
Nu poti sti ce monstru apare peste 2-3 ani, incat are cerinte MINIME 32 GB RAM (la fel ca MFS sa mearga decent) si RTX 4070.

Colegul avea dreptate cand spunea ca ar merge si o placa video mai buna. (in aceste 10 jocuri prezentate, procesorul sta partial degeaba, si placa video lucreaza aproape de maxim, adica bottleneckul e la placa video, e prea slaba comparativ cu procesorul. De aceea ea e incarcata la maxim si procesorul sta la 35, la 50%, sau la 70% in functie de joc)

https://www.youtube.com/watch?v=2OuiKJY4DoM

DAR nu in orice joc, exista si jocuri care necesita un procesor cat mai puternic, asa ca ai face o prostie sa cumperi un prcesor mai slab decat acesta, doar ca sa pui 4070/4070 Ti.

Lasa-l asa ca e bine.

| Bilii explică (pentru NLS):

Pai si daca iau o placa video mai slaba sa nu mai faca botttleneck. O sa mearga mai bine in jocuri? Ca nu cred. Am vazut ca chiar daca sta in 100% gpu nu are drop frameuri sau cv. Merge smooth asf

| NLS a răspuns (pentru Bilii):

Pai nu intelegi ca daca iei mai slaba, nu se schimba nimic.
Ai putea lua una mai puternica, daca vrei sa echilibrezi putin.
(incarcarea placii video va scadea atunci cateva procenet, si folosirea procesorului va creste cu cateva).
Daca e mai slaba, va sta exact ca si acum, placa tot la 100%, si procesorul va mai urca cu cateva procente, DAR vor exista si variatii mai mari la placa video, fiind mai slaba (drop frame-uri).

Poti regla fps-ul si incarcarea placii, reducand calitatea video.

| Bilii explică (pentru NLS):

Bro n am bani de alta mai puternica. Am buget doar 40 de bete

| NLS a răspuns (pentru Bilii):

Am inteles deja asta.
Lasa-l asa ca e destul de echilibrat.

uite inca un test

https://www.youtube.com/......tps?/watch