| darrio2007 a întrebat:

Ce parere aveti despre Amprenta electronica care se va introduce din 2011?

Răspuns Câştigător
| ady_2621 a răspuns:

Este doar un lucru spus de un politician care s-a abtinut sa se bese, basina s-a dus in sus spre creier si asa a aparut aceasta idee de rahat. El a venit doar cu o idee fara nici o baza nu are oameni pregatiti nu are firma care sa ii dea semnaturile, nu are un pret, nu are nimic decat o idee. Ca si cand as spune eu:hai sa punem panouri solare pe toata suprafata romaniei. Nu stiu cat costa unul, cum functioneaza, cat trebuie sa investesc, dar ma bag si eu in seama, ca ma plictisesc. Pentru a introduce o astfel de tehnologie iti trebuie un soft performant, iti trebuie oameni pregatiti, iti trebuie o conexiune sigura la internet, iti trebuie tehnologie, si in primul rand iti trebuie o firma care sa iti dea semnaturile la un pret modic. Nu iti da nimeni semnatura electronica la pret de 10 euro, chiar daca ai 16 milioane de cereri. Daca eu cumpar 16 milioane de masini nu mi le da nimeni cu 100 de euro bucata, ca productia uneia costa mult mai mult. Deci este doar o idee venita din partea ministrilor care dorm in parlament si apoi ne povestesc ce au visat ca sa nu se plictiseasca. Si oricum, eu nu o vad pe tanti Aglaia de 85 de ani conectandu-se la internet ca sa plateasca impozitul cu semnatura electronica...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cretini ce n-au lucru. De unde crezi ca or sa inveteze ei atatia functionari cat sa poata nota orice tranzactie din tara? N-au acum soft-uri performante pentru nimicuri, crezi ca e cineva in stare sa faca unu' ce sa le rezolve pe toate? Iti fur presu' de sub tine, n-o sa-ti pot copia amprenta digitala? Si nu in ultimul rand, nu ti se pare cel putin stupid sa vrei sa gestionezi o tara ca un hyper-market? Chiar si ala e mai complex, pentru ca ai de ales intre a pune tranzactia pe un card de client (pentru reduceri viitoare) si a plati doar (adica anonim).

| MyLifeIsAmazing a răspuns:

As spune ca este un lucru tare, acum esti sigur ca asa se face? ar fi ceva mare pentru oameni ar fi si mai sigur.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ca idee e oribil. Este un nou pas către o societate totalitară şi orwellizată.
Însă, statul nostru este falimentar deci nu cred că are de unde să scoată juma' de miliard de euro pentru amprente electronice.
În plus, 10 milioane de români nu ştiu să folosească un calculator sau ştiu prea puţin de genul userilor de pe TPU care întreabă "de unde se poate descărca bluetooth".
Stai fără stres, nu se va introduce nimic.

| madalina_5722 a răspuns:

Sunt de acord cu kongeriket!