| bestfully a întrebat:

Ce parere aveti despre laptopurile mai noi, care sunt folosite pentru jocuri? Cele mai performante. Nu le scurteaza durata de viata faptul ca sunt folosite constant pentru jocuri? Stiu ca sunt mai sensibile decat pc-urile. Nu sar tastele, sau le afecteaza in timp jocurile? Ma refer la un laptop mediu, de 2000 ron, nu la cele scumpe de 4000 ron. Voi le folositi pentru jocuri? (daca aveti configuratia necesara)

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Un laptop nu este folosit și nu este bun pentru jocuri, poate pentru cele de pe facebook, dar nici la acelea nu excelează. La 2000 de lei, poți achiziționa un PC desktop care va rula cam toate jocurile posibile, jocuri pe care respectivul laptop la același preț nu le va rula nici într-o mie de ani.

| laptopnews a răspuns:

Laptop-urile de gaming sunt ceva mai scumpe tocmai pentru ca au o configuratie speciala!
O sa vezi ca au dimensiuni mai mari pentru a putea integra un sistem de racire performant, sunt solide, au carcasa metalica de cele mai multe ori, sau din plastic dur. Daca un laptop a fost construit si configurat pentru jocuri, atunci aceasta activitate nu il poate afecta. Totul este gandit in aceasta directie!
Daca vorbim de un laptop de 2000 de lei, pentru office - e clar ca nu are aceeasi structura si nu poti rula la acelasi nivel jocurile ca pe un laptop dedicat gaming-ului.

| Kyrie a răspuns:

Eu folosesc un amarat de INTEL P6100 cu 2 procesoare de 2 ghz (un pic mai bun decat dual core) si placa onboard Intel hd graphics

Pot sa joc cu 25-30 fps fara problema jocuri care cer recomandat sau minim 6600 geforce si se poate si mai bine de atata daca folosesc GMABOOSTER pentru a dubla viteza la gpu, stau 8-9 ore pe el fara sa-i fac pauza, daca se strica se strica acumulatorul nu piesele, deci nu e problema happy

| Kyrie a răspuns:

Orland-o, te rog, numai spune prostii laughing

Laptopul si calculatorul au aceleasi performante, dar la laptop se underclockeaza placa video din anumite motive

Normal ca nu au aceeasi performanta la acelasi pret deoarece laptopurile sunt mai scumpe rolling on the floor, deoarece sunt unice si portabile si nu consuma curent, si daca se strica se strica acumulatorul nu piesele

asa ca...

| dmalexandru a răspuns:

Eu folosesc un LENOVO G570 parca.Are 4gb pe ram si este destul de bun.Eu nu prea il folosesc pentru jocuri dar pot sa bag jocuri cum ar fi Need for Speed, GTA, Total Overdose si asa mai departe.Fi sigur daca nu ai grija de el si nu mai adaugi ceva de exemplu un ram nou, v-a dura sigur 3 ani maxim 4, deoarece invatandu-se cum aceea componenta ce are el acolo, find si vechi e clar. Nu compara cu calculatorul care dureaza 5-6 ani, Laptourile la ora actuala sunt pentru google.ro,facebook twitter wikiepdia si asa mai departe nu pentru jocuri.