| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Ce parere aveti despre politica de utilizare a datelor, mai exact de spionajul pe care 'ni-l ofera' Facebook-ul?
Daca nu ati citit, va invit eu: https://www.facebook.com/about/privacy/update/
Mie personal mi se pare total exagerat. Pe pc-ul din casa sunt conectat la Facebook nonstop (si am inteles ca pot monitoriza cel putin site-urile vizitate si fara a fi conectat). Bun, stiu de mult ce implica un calculator conectat la internet. Problema este urmatoarea: daca am in buzunar un smartphone conectat la contul facebook, cu camere pe fata, verso, cu microfon, dispozitiv de localizare GPS, cartela cu agenda plina cu numere importante, ale unor oameni seriosi, cardul de memorie care poate contine niste date importante si poze cu prietena/sotia cand faceam sex? Pe langa ca ma simt deja ca o vaca cu chip sub piele cand port acest telefon, putand fi localizat, identificat, poate ma si filmeaza 24/7 pentru cine stie ce studiu, mai nou au si dreptul sa-mi "cotrobaie" prin agenda, si sa monitorizeze persoanele cu care vorbesc (bineinteles, si ce anume vorbesc), continutul pe care il distribui sau doar il vizualizez.
Pana la urma cine e Facebook sa avem atat de multa incredere in el? Nici celor mai buni prieteni nu le spun/arat tot ceea ce Facebook isi ia singur.
Voi ce parere aveti? Mai aveti curaj sa folositi Facebook?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Am inteles ce ai zis, in plus ti-am spus, nu ma refer neaparat la tine, eu vorbesc la modul general. Tu nu pui pozele, nici eu, da 90% din utilizatori, le pun, ca de, trebuie sa se laude si ei cu ceva...cu tate, cururi si alte alea. Vorbind de al doilea aspect, nu folosesti facebook pe dispozitivele mobile. Ai multe alte chestii interesante pe net cu ajutorul carora poti pierde timpul pe smartphone. Chiar intr-un mod mult mai folositor. Altfel suporti consecintele. Nu-ti convine, nu-l folosesti deloc si gata. Te folosesti de un serviciu gratuit, il accepti asa cum e, nu...nu-l folosesti. E foarte simplu. In mediul online nu exista intimitate. Decat daca esti foarte istet si nu lasi urme vizibile. Si nu numai in online!

PS: Iti aprob indignarea si sunt in asentimentul tau, insa asta e doar inceputul! Stai sa mai treaca 4-5 ani. O sa intri in casa de la servici si o sa incepi sa te uiti de microfoane pe la colturi si pe sub mese, etc. Asta e! Se doreste controlul populatiei! In spate, Facebook este muuuuuult mai mult decat o retea sociala!

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca esti baiat istet, poti fi anonim pe Facebook. Incepand cu numele si terminand cu datele personale! Te vor cunoaste prietenii, dar nu te va cunoaste Facebook. Asta daca nu te apuci sa-ti pui ulterior poze cu gagica cand o pupi sub brad, ce ai mancat tu aseara, cum te-ai prajit in jurul buricului la mare, cand te duci sa te pisi, etc., cum fac majoritatea! Cam asta e!

Daca nu-ti convine asta, nu folosesti Facebook, simplu! Si nici alta retea sociala, ca nu numai Facebook face asta. Numai ca Facebook e mult mai potent! Potent din cauza voastra, cei care acum ati descoperit apa calda si ati inceputa sa va plangeti! Si nu ma refer neaparat la tine!

| NoTurbinaNoGood explică (pentru K0sti):

N-ai inteles ideea.
Anonimatul pe Facebook nu-si are rostul, la urma urmei un profil e similar cu o carte de vizita, daca pui un nume aiurea si nu pui poze reale degeaba mai ai profil. Cu tot cu "anonimatul" public, daca folosesti un smartphone sau tableta cu webcam in fata, cum sunt mai toate, Facebook are accesul la acea camera, si iti vede moaca, mai "real" decat prietenii.
Si iti mai dau un exemplu negativ: te duci sa faci un sex cu o fata, cu netul deschis, Facebook conectat. Amanta face aceeasi greseala, are si ea telefonul conectat. Daca intr-adevar s-au pus pe monitorizat, va asculta prin intermediul microfoanelor (poti citi permisiunile aplicatiei Facebook daca folosesti Android), si au confirmarea ca tu faci sex cu persoana respectiva. Dupa aia mai apare cine stie ce studiu cu "8 din 10 oameni isi programeaza escapadele erotice cu x timp inainte", "6 din 10 cupluri care fac sex... pe Facebook" s.a.m.d.
Nu fac parte dintre cei care au descoperit apa calda, sunt un utilizator foarte decent, postez rar poze sau check-in-uri.
Am pus intrebarea ca sa vad daca sunt eu paranoic, sau chiar e deplasata chestia asta...
Oricum am sa renunt la serviciile lor, pana la 1 ianuarie, cand intra in vigoare politica asta.

| K0sti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai vezi de ce. Daca pui problema in felul asta e clar. Ce trebuie sa stie Facebook ce mananci tu dimineata? Sau eu. E treaba ta ce mananci. Nu ma agasa pe mine cu asta. Si cu toate tampeniile de fotografii de prin casa cum isi pun majoritatea, cu mate si catei si asa mai departe. Vrei intimitate, nu pui date despre tine. Simplu.

Carte de vizita cand ai firma! Il folosesti in scop de business, cum fac eu, in rest poate sa nici nu existe din partea mea! O mare porcarie! Facebook pe telefon? Ce-ti trebuie, nu-ti ajunge calculatorul? Sau plang prietenii dupa tine? Hai sa fim seriosi. V-o cautati singuri!

| NoTurbinaNoGood explică (pentru K0sti):

Poti sa ai pozele alea din casa cu mate, rude, pisici si papuci de casa, in telefon sau tableta. Daca folosesti Facebook de pe ele, ei au acces la poze. Nu trebuie sa le postezi pentru prietenii tai, ca sa le vada si ei. Tocmai de asta ma scandalizez. Dupa ce fac niste poze cu camera telefonului, fara intentia de a le posta undeva, cand deschid Facebook imi arata deja pozele proaspat facute, si imi ofera sa le postez. Probabil ei si le-au luat deja, ca altfel nu vad de ce mi-ar aparea in aplicatia Facebook.
Nu trebuie sa-ti faci poza la mancare, atat timp cat Facebook vede in ce local mananci, daca te conectezi la Wi-Fi, chiar si prin 3G/4G, sau daca ai GPS si e activ.
Nu plang prietenii dupa mine, dar momentan am un servici care implica 12 ore de stat cu ochii pe pereti, si folosesc Facebook pe smartphone ca sa mai treaca timpul.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru K0sti):

Asa am si facut. Am dezinstalat Facebook si Messenger, care erau prea nesimtite la permisiuni. Acum folosesc Opera mini, si ma loghez acolo la Facebook. Prin Opera nu (cred ca) mai pot vedea altceva decat reteaua Wi-Fi/3G, ce postez, ce vizualizez (adica acitivitatea pe Facebook), si cel mult istoricul web.
Astea la urma urmei si Google le poate vedea, ba chiar Google e mai prezent in telefon decat Facebook, cel putin acum, ca Androidul cere conectarea unui cont Google pentru a putea fi folosit calumea.

| K0sti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

happy Acum nu trebuie sa devenim nici paranoici, dar e bine cum zici si tu sa fim prevazatori!

| K0sti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles ce ai zis, in plus ti-am spus, nu ma refer neaparat la tine, eu vorbesc la modul general. Tu nu pui pozele, nici eu, da 90% din utilizatori, le pun, ca de, trebuie sa se laude si ei cu ceva...cu tate, cururi si alte alea. Vorbind de al doilea aspect, nu folosesti facebook pe dispozitivele mobile. Ai multe alte chestii interesante pe net cu ajutorul carora poti pierde timpul pe smartphone. Chiar intr-un mod mult mai folositor. Altfel suporti consecintele. Nu-ti convine, nu-l folosesti deloc si gata. Te folosesti de un serviciu gratuit, il accepti asa cum e, nu...nu-l folosesti. E foarte simplu. In mediul online nu exista intimitate. Decat daca esti foarte istet si nu lasi urme vizibile. Si nu numai in online!

PS: Iti aprob indignarea si sunt in asentimentul tau, insa asta e doar inceputul! Stai sa mai treaca 4-5 ani. O sa intri in casa de la servici si o sa incepi sa te uiti de microfoane pe la colturi si pe sub mese, etc. Asta e! Se doreste controlul populatiei! In spate, Facebook este muuuuuult mai mult decat o retea sociala!