| BeHappy_7009 a întrebat:

Ce pasi trebuie sa urmez pentru a-mi reinstala windowsul? am cd windows xp sp2. am inteles ca trebuie sa downloadez niste drivere...mai exact ce trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
| Stefan2111 a răspuns:

Partea cu instalatul ma tem ca nu pot sa-ti spun asa in scris. dar stiu sa instalez, cat despre drivere sunt de fapt niste CD-uri pe care tu le ai sau posibil sa nu le ai... acelea sunt pentru. instalarea placii video, sunetului etc.

| tibiXpire a răspuns:

Mai intai de toate asigurati-va ca aveti un CD bootabil cu Windows XP si ca setarile din BIOS permit mai intai bootarea de pe CD-rom si apoi cea de pe Harddisk.

Porniti calculatorul si introduceti CD-ul cu Windows:

- Cand apare mesajul "Press any key to boot from CD" apasati tasta SPACE

- Asteptati pana cand apare mesajul "Welcome to setup" si apoi apasati tasta ENTER

- Asteptati ca Windows sa isi faca treaba, apoi, cand va cere, apasati tasta F8

- Apasati D ca sa stergi partitia selectata

- Apoi ENTER pentru a continua si tasta L

- Apoi apasati C urmat de ENTER

- Selectati NTFS QUICK si apasati ENTER

- Asteptati pana se restarteaza

- Cand booteaza NU mai apasati nici o tasta chiar daca o sa apara iar mesajul "Press any key to boot from CD"

- Cand apare prima fereastra dati NEXT

- Introduceti Numele si Organizatia

- Dati NEXT si introduceti SERIALUL

- Dati NEXT si introduceti o PAROLA

- Dati NEXT, setati ora

- Dati NEXT si asteptati

- Cand apare fereastra cu "NETWORK" dati NEXT

- Lasati "WORKGROUP" cand apare si apoi dati NEXT

- O sa se restarteze! e ceva normal

- Dupa ce intra in Windows, la WELCOME dati NEXT

- Dati pe verde (HELP) si apasati NEXT

- Apasati SKIP

- Dati "No,. not at this time" apoi NEXT

- Introduceti porecla in prima caseta apoi NEXT

- Dati FINISH

Obiectivul a fost indeplinit: Windows-ul este instalat!
sper sa-ti fie de folos,,happy

| tibiXpire a răspuns:

SoundMax Digital Integrated Audio,, driver pentru sunet,, il gasesti pe net,, daca nu il ai pe cd,, succeswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cam greu asa sa spui cum se instaleaza windows-ul deoarece ordinea de bootare difera de la calculator la calculator, unele calc. la second boot device au hard disk, altele hdd-0, depinde de bios. unele sunt phoenix, altele award.etc Asta e partea cea mai nasoala.partea cu configurarea ordinii de bootare, dar asa instalatul ramane acelasi. Am sa fac pentru fiecare model de bios cate un video. nu stiu cand vor fi gata dar ma puteti intreba pe id-ul mircea0388. Va dura putin sa explic pentru ca va trebui sa-mi dati niste informatii despre bios

www.mirceabondar.com