| Alin2313 a întrebat:

Ce placa video sa aleg intre:

http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ si

http://www.itmix.ro/......ox-4625915

Pc ul meu : CPU i7 2600 @3.40, Motherboard MS-7728, RAM 8gb DDR3 si acum am placa video AMD Radeon HD 6450.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Merg pe Gforce.ATI-urile merg mai mult pentru office și cel mult virtualizare soft.De ce zic asta? Performanțele, mentenanța și calitatea componentelor.Dar de banii ăia așa și placă video.Plus că mai ales pe Linux(Debian si derivate, PC linux OS, Linux Mint) au probleme mai ales cu softurile de virtualizare.Pe Windows în schimb se decurcă decent, că îs în elementul lor.Se vede că au fost create special pentru a lucra cu Windows, nu și cu alte sisteme de operare, pe când cei de la Nvidia au suport pentru orice sistem de operare.Așa trebuie să fie un hardware.Să te lase sa alegi nu să îti dicteze ce sistem de operare să folosești, așa cum vrea Microsoft.Succes

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Intrebare: ce naibii cauta radeon 6450 pe sistemul ala daca ai i7? Pana si integrata e mai performanta. Daca iei sisteme gata asmablate logic sa se intample asa, ca isi bat aia joc. Vezi ce petarda de sursa ai!
Alege oricare placa. Radeon 7770 este cu o idee mai rapida in jocuri fata de gtx 650;

| Alin2313 explică (pentru sltlp):

Nu stiam asa multe acum 2 ani.Am crezut ca era bun pc u fiindca are 1.5 tera

| sltlp a răspuns (pentru Alin2313):

Asta e. Ar merge sa pui o palca video si mai performanta. Eu recomand un gtx 660/radeon 7850 la procesorul ala, ca sa fie ok, dar depinde si de ce buget ai tu. Vezi ca o sa iti faca figuri sursa. SA o schimbi si pe aia, sa nu ai surprize.

| dantomescu78 a răspuns:

Salut,

Bun calculator, si eu am i7 pe al meu si zboara nu gluma.

Cat despre placa video iti recomand gtx-ul dar de aici: http://bit.ly/1fukwDz pentru ca o gasesti mai ieftin.