| User252426 a întrebat:

Ce ram pot cumpăra DDR3 pentru macbook pro jumătate an 2012? A1278 de pe amazon.it
Dați un ram 16GB (2×8GB) ms fundă

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Înainte de a cumpăra ceva trebuie să-ți răspunzi la câteva întrebări:
- Nu-i cam vechi laptopul? Merită să investești în el?
- Crezi că dacă schimbi plăcuțele RAM te mai tine câțiva ani?
- Mai există piese noi pentru el? Găsești piese second-hand bune?
- Sau mai bine îți iei unul nou?

| User252426 explică (pentru gabicoo):

Este primit de la șeful mamei mele

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai citeste "Manualul Utilizatorului", respectiv specificatiile tehnice.
Acolo vei gasi ce fel de memorii accepta aparatul tau (nu numai generatia! ), dupa care poti cauta memorii compatibile.
Nu orice memorie "DDR3" este compatibil cu orice calculator!

| doctorandus a răspuns:

Macbook Pro mid 2012 nu mai ruleaza niciun MacOS adus la zi. A ramas la Mac OS X, in timp ce acum s-a ajuns la Mac OS XIV. https://eshop.macsales.com/guides/Mac_OS_X_Compatibility

Daca vrei sa-l folosesti in continuare, instaleaza ChromeOS Flex pe el.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si nu, nu are rost sa-i faci upgrade la RAM.

| User252426 explică (pentru doctorandus):

Alte persoane băgau mac os sonoma

| doctorandus a răspuns (pentru User252426):

Dap, exista https://dortania.github.io/OpenCore-Legacy-Patcher/

Insa patch-ul merge din ce in ce mai greu si in cativa ani Apple va abandona Mac-urile pe Intel. Intai in cea mai recenta versiune majora, pe urma si in a doua cea mai recenta versiune majora, pana cand nu va mai exista MacOS adus la zi pentru Intel.

| KovacsB a răspuns:

La macul meu din 2011 s-au potrivit de la alt laptop pe care il aveam prin casa, o pocnitoare cu Windows, am pus doua de 4aveam doua de 2
Daca ai hd normal se simte diferenta daca ai ssd nu prea.
L-am dat cadou unui prieten ca i-am pus Catalina si pleca ventilatorul des, mai ales cand intram pe Olx.Si bateria incepuse sa tina doar o jumatate de ora.
Acum folosesc unul din 2015 tot cu i5, are ssd de 500 din fabrica si 16G tot din fabrica. Bateria ma tine 6 ore.