| NicVal74 a întrebat:

Ce SSD este mai ok pentru instalare windows 11? Ssd m2 vs SAMSUNG 870 EVO? Va multumesc, nu stiu marca ssd m2 deoarece va veni intr-un pc nou achizitionat pc garage, va multumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Acela de care ai nevoie.

M.2 cu interfata PCIe și standard NVMe sunt mai rapide de cel puțin 3-4-5 ori
decat SSD-urile SATA 2.5"

Sau decât cele M.2 cu interfata SATA, care au viteze identice cu SSD-urile SATA 2.5".

https://www.binarytides.com/......of-ssd.jpg

Chiar dacă prin absurd ar fi vorba despre un M.2 lent cu interfata SATA, tot ai avea un avantaj: dispar 2 cabluri din carcasa.

Dar cel mai probabil e un M.2 cu interfata PCIe, asa ca va avea viteza mai mare decat un SSD SATA (minim de 3-4 ori).

Exista un singur scenariu când nu dorești SSD-uri cu tehnologie PCIe în sistem, si te mulțumești cu SSD-uri SATA (ori în format SATA 2.5",ori M. 2 cu interfata SATA):
Atunci când ai mai multe placi video, acestea au nevoie de toate Lane-urile PCIe disponibile. (o placa video poate folosi 16 lane-uri).

| NicVal74 explică (pentru NLS):

Mă gândeam să instalez Windos-ul pe Samsung și pe M2 să bag jocuri, oare să încetinească performanta sistemului si a jocurilor?

| NLS a răspuns (pentru NicVal74):

Ce capacitate are fiecare?
Te ocupi cu editare video?
Daca e suficient de mare, ar fi util sa pui totul pe M. 2, daca e din acela cu NVMe.

Ambele tehnologii sunt ok pentru jocuri, acestea nu vor merge mai bine cu M. 2 rapide, doar se vor încarca mai repede nivelurile.

Iar dacă te ocupi cu editarea video la rezoluții mai mari de FullHD, SSDul rapid ar fi bine sa îl rezervi exclusiv pentru discul de cache (scratch disk).

| NicVal74 explică (pentru NLS):

Samsungul are 500gb iar m2 are 1tb, editare video cateodata

| NLS a răspuns (pentru NicVal74):

Instalează totuși tot ce ai pe M. 2, si pe cel SATA pune doar kituri de programe sau jocuri, fișiere video etc

E aproximativ același lucru, dar tot e mai bine când Windows-ul e pe partiția mai rapida.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din punctul meu de vedere merita doar un SSD NVMe (PCIe), bun este cel care are o viteza mare de scriere/citire si mai ales cati TBW are, cu cat mai multi cu atat mai bine pentru ca acest ultim aspect arata "viata" acelui SSD

nota: cu cat capacitatea unui Nvme este mai mare cu atat are mai multi TBW, o arata modelele comercializate!
Un exemplu ar fi un Nvme de 2 TB are o viata relativ dubla fata de un Nvme de 1 TB

| doctorandus a răspuns:

Tehnic, NVMe este un model de M.2. Dar in practica nimeni nu-i mai zice M.2.