| CyberDune28 a întrebat:

Ce trebuie cumparat la PC cand au loc socuri de curent?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai ce cumpara.
Sursa de curent incorporat in PC protejeaza unitatea, impotriva socurilor (de regula, ele stabilizeaza tensiunile interne cel putin intre 170-250V).
Pentru intreruperi de curent se poate folosi un UPS (care asigura functionarea PC-ului timp de cateva secunde, pana ce este oprit normal, sa nu fie pierderi de date).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un UPS

| NLS a răspuns:

>> UPS

| KovacsB a răspuns:

Daca vrei maximul cumperi un UPS cu dubla conversie.
Acesta are si rol de stabilizator, de izolare fata de reteaua electrica, si iti tine aprins sistemul cateva zeci de minute in functie de ce acumulatori are in el.
Un acumulator de 12V 7Ah iti tine un computer si un monitor cam 20-30 min.
Un UPS la 24V cu doi acumulatori te pate tine o ora.
Eu foloseam un legrand de 900W pentru sistemul audio compus din computer, amplificator dac si tv care functiona cam doua ore.