| User252426 a întrebat:

Ce viteză de net are digi in Download și Upload? Fttc

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La Digi ai viteza mica (sub 100) doar daca nu esti conectat cu fibra de sticla sau esti pe wi-fi (eventual ai un dispozitiv lent: calculator, telefon, tableta).

| User252426 explică (pentru Bula):

Fibră cabinet restul cupru. Cât e maximul în tehnologia FTTC? 40/20?

| Bula a răspuns (pentru User252426):

Cu fibra, viteza maxima este pana la 1000+.
Eu am fibra pana la router-ul dat de ei, pachet de 500, iar la masuratoare pe site-ul lor atinge aceasta valoare in ambele sensuri.

| User252426 explică (pentru Bula):

Dar în linie veche prin cablu normal?

| Bula a răspuns (pentru User252426):

In liniile vechi de cablu (cu fire metalice), viteza este mai mica si depinde mult de calitatea si lungimea cablului.
Din acest motiv se schimba cablurile de comunicatie lungi pe fibra de sticla.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Azi am vreo 600m la download

| NLS a răspuns:

Taica-meu plateste 25 sau 26 RON pentru net la DIGI, (net+cablu+telefon vreo 62 de RON)
si are 900-1000mbps,
si 800-900mbps la upload.
Niciodata nu a scazut sub 500-600mbps, si nici nu are voie, conform contractului.

Mai demult a avut contractul de 150mbps pentru 17 RON, si cu acela prindea aproape mereu maximul la download, si vreo 90-100mbps la upload
(in jur de 12MB/s la upload, cam atat prindea mereu cu contractul vechi)
.

| gabicoo a răspuns:

La mine 81

La tine poți verifica aici
https://fast.com/

| KovacsB a răspuns:

Luna trecuta am incercat sa trec de la Vodafone 500 M la digi 1000.
La Vodafone aveam 350 M download si 40 M upload la digi 70 download si 60 upload. Cand am sunat sa cer explicatii ca ceva nu este in regula mi-au zis ca daca vreau mai mult sa conectez un cablu nu wifi, iar echipa se deplaseaza doar daca scade sub 15 M
Am reziliat imediat contractul si am ramas pe Vodafone.
Am sunat-o si pe tipa de la digi care mi-a facut contractul si a zis ca este imposibil la digi sa ai viteza de download de 70 si a verificat la ea si avea fix 70. A ramas cu gura cascata si nu a mai comentat nimic.

| User252426 explică (pentru KovacsB):

Depinde. Dacă ai wifi 4 așa este. FTTC este mai mic ca FTTH

| KovacsB a răspuns (pentru User252426):

Am renuntat la cabluri acum 4-5 ani, doar nu o sa incep sa le folosesc din nou pentru ca Digi are cel mai prost internet de la mine din oras chiar daca este pe fibra optica..Aseara am facut test pe https://fast.com/ si aveam 390 Mbps pe Wifi cu Vodafone.Am avut in paralel digi si Vodafone 12 zile, ca aveam 14 zile timp sa reziliez contractul fara niciun motiv.