| Bogdan_Arhip_1980 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu o memorie ddr3 compatibila cu Asus VivoBook A540LJ? Pana acum am incercat 5 si nu am gasit niciuna, am inteles ca laptopurile Asus sunt mai speciale si cu greu se gaseste una compatibila sau daca stie cineva la leptopul anterior tot Asus am gasit un ram din prima dar dupa ce l-am desfacut ca sa ii pun un SSD pur si simplu nu a mai mers ram-ul. E vreo smecherie facuta de cei de la Asus?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Treaba e simpla: vezi ce parametri are RAM-ul pe care deja il ai. Foloseste CPU-Z sau alt program echivalent care iti spune ce RAM e - exemplu: 4GB DDR3 1600 CL11. Mai ai nevoie de inca o informatie: daca e DDR3 normal (1.5V) sau DDR3-L low voltage (1.35V). Daca imi amintesc bine vezi si asta in CPU-Z, daca nu, trebuie sa afli cumva - de pe site la producator, de pe Internet ce zic altii care au modelul tau, oricum.

Eu tind sa cred ca ai DDR3-L si tu ai incercat pana acum doar DDR3 si de aceea nu ti-a mers.

In mod cert nu este nici o smecherie. Am laptop ASUS si am pus inca 4 GB DDR3-L pe el si a mers fara probleme.

Inca o chestie: cand cumperi RAM, fa un memtest, e sfant si te fereste de neplaceri, mai ales daca iei second hand (dar am patit-o si cu RAM nou-nout).

| Bogdan_Arhip_1980 explică (pentru flixbuster):

Ramul e pe placa de baza, m-am uitat in CPU-Z si am luat exact la fel ( 4gb, cl 11, 1.5v, 1600), noroc ca le-am luat de la eMAG (am luat una am vazut ca nu merge am dus-o inapoi si asa cu toate 5)

| CM7YRE a răspuns (pentru Bogdan_Arhip_1980):

Esti sigur ca nu ai rami Low voltage, daca spui ca ai incercat la 1.5? Eu am un X540LA langa mine, si vad ca e pe 1.35. Ai variante (iti suporta 8 gb, si deja avand 4 mai trebuie sa-i pui 4. CL 11, 1600 daca zici ca ai 1600, dar eu cred ca ai Low Voltage, pentru ca un ram la 1.5 n-ar porni pe 1.35). Ai variante de la 120-130 ron: http://bit.ly/2HOcFp5 Emag http://bit.ly/2RxBOUl PCGarage Utilizeaza voucherul VCUHU9KS pentru o reducere de 1% (nu se cumuleaza daca produsul e deja intr-o promotie sau reducere mai mare), ma ajuta pe mine si tu (poate) primesti o reducere. Zi fumoasa! Daca ai intrebari, da mesaj, e mai usor!

| flixbuster a răspuns (pentru Bogdan_Arhip_1980):

Daca in CPU-Z raporteaza 1.5V ceva nu este in regula. Am cautat acum specificatia la producator si apare clar ca are RAM DDR3L:

http://www.asus.com/pt/Laptops/VivoBook-A540LJ/specifications/

Incearca un modul DDR3L.

| Bogdan_Arhip_1980 explică (pentru flixbuster):

L-am dus in service, sper ca stiu ei si-l rezolva

| Bogdan_Arhip_1980 explică (pentru flixbuster):

Multumesc mult de informatii, asa e eu cumparam ddr3 de 1.5 v si imi trebuia de 1.35 v. Multumesc am rezolvat-o

| flixbuster a răspuns (pentru Bogdan_Arhip_1980):

Ma bucur ca ai rezolvat si iti multumesc si eu ca ai revenit sa spui ce si cum. Spor la butonat!

7 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Incearca Crucial
am Asus, mi-a fost recomandat de magazinul de la care l-am cumparat

in mod sigur merge Hynix, insa, sunt foarte greu de gasit pentru ca nu vand decat la producatorii de laptop-uri, nu la end-user