| se7en_7921 a întrebat:

Cine poate sa imi spuna cum pot sa-mi creez un microfon stereo? Nu am gasit nici un articol bun pe net si as dori sa va cer ajutorul. Si niste poze ar fi binevenite. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| theorizer a răspuns:

Un singur microfon nu poate sa inregistreze stereo, ai nevoie de doua microfoane in doua locuri diferite.
Adica... ar mai fi o varianta, inregistrezi intai pentru un canal, apoi dupa ce ai terminat cu primul canal inregistrezi pentru al doilea. Apoi aduni doua inregistrari mono intr-o singura inregistrare stereo.
De exemplu:
azi canti doar la chitara = mono
maine canti doar cu vocea = mono
poimaine, cu un program special, le unesti intr-o singura inregistrare, boxa din dreapta chitara, boxa din stanga vocea = stereo