| Cristi8546 a întrebat:

Cine poate sa-mi dea un site de unde sa downloadez compilatorul MinGW pentru C++? Vreau sa aiba si compilator pentru C/C++ si editor.

Am cautat pe google dar am gasit numai editor, nu si compilator.

Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| SskorpyonN a răspuns:

Simplu! Nu trebuie decat sa descarci arhivele care te intereseaza de la adresa http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=2435
Pe care le dezarhivezi in acelasi dosar (de obicei %HOMEDRIVE%\MinGW)

Cele importante (esentiale) sunt:
- GNU Binutils
- MinGW Runtime
- GCC Version 3 (4 e alpha). Versiunea compilatoarelor (C++, Java) trebuie sa fie aceeasi cu cea a gcc-core
- MinGW API for MS-Windows
- GNU Source-Level Debugger
- GNU Make

Si incearca sa descarci doar versiunile "Current Release". De ex., Current Release pentru GDB este 5.2.1 (de pe vremea lui Madame... scuze, Saddam Hussein), iar a compilatorului de C++ este trei pash'inci (3.4.5).
Cam asta e. Asa ca, dezarhivezi totul in MingGW. Dar, pe masura ce dezarhivezi, trebuie' sa redenumesti un fisier. Mai exact, sa-i dai o extensie. In pagina indicata de silverdrop exista sectiunea "Create Install Directory". Urmareste cu atentie pasii prin care se redenumesc fisierele "dir". Vezi ca unii pasi sunt in plusplus (daca lipseste "dir". Daca lipseste, treci mai departe. Ai scapat de-o munca. Sper sa nu ma-nsel).

Nu uita sa adaugi in variabila de sistem PATH si C:\MinGW\bin, presupunand ca ai instalat MinGW in MinGW (lol). Atentie la mesaju' scris cu caractere aldino-cursive: Caution: Never install MinGW into any directory which includes spaces in its absolute path name.
WTF? Whatever...

2. Daca vrei si "brizbize", poti sa mai descarci, nu te oprese nimeni. Ce zici de MinGW Utilities? Sau MSYS (daca nu-ti ajunge cmd.exe).

3. Ar trebui sa incluzi urmatoarele Live Bookmarks-uri in FF, ca sa poti afla mai usor noutatile MinGW:
- MinGW: Project File Releases --> http://sourceforge.net/export/rss2_projfil...p?group_id=2435
- MinGW: Project news release (full news) --> [url="http://sourceforge.net/......ojnews.php rss_fulltext=1[/url]
Cand apar noutati, "le dai jos de pe net" si le copiezi peste vechile versiuni (in dosarul MinGW).

Hai, pa-pa! Da' inainte de asta, iti reamintesc si de "Automated MinGW Installer"!

Aceasta portie proaspata de MinGW se poate servi cu un Code::Blocks al dente.

3 răspunsuri:
| vlad700 a răspuns:

Http://www.infoarena.ro/schimbare-borland/pachet
vezi ca e si code::blocks mai jos(care e numele pentru mingw 4.4.1) dar daca vrei mingw-ul vechi tot de aici il descarci

| ciupitumariusionut1234 a răspuns:

Am gasut eu ''MinGW 2.0.5'' pe un site unde am eu cont.E bun?