| мαяdυк a întrebat:

Cum aflu ce placa video am si daca e buna de ceva? am gasi doar chestia asta http://i45.tinypic.com/313q23t.png

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Daca placa este integrata nu poti sa-i pui una dedicata deoarece nu are slot pentru asa ceva. In al 2 lea rand daca vrei un laptop pentru jocuri pregateste-te sa scoti din buzunare pe putin 2500 de lei ..la pretul asta ar fi cam cel mai "slab" laptop pentru jocuri cu placa video dedicata gen geforce 610m sau 620m care nu sunt chiar atat de stralucite.

Parera mea daca esti gamer ia-ti un PC il faci pe componente, iti iei o placa video capabila, cu 1500 de lei iti poti face un pc care sa nu mai ai treaba cu jocurile cel putin 2-3 ani si iti mai iei si un monitor cu diagonala de cel putin 19 inch, care este in jur de 350 de lei. E altceva cand te joci pe un monitor, alte rezolutii, altfel de senzatii, fata de un display de laptop de 15.6 inch unde stai sa te chiorasti. Nu e prea placut sa te joci pe laptop crede-ma.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

E suficient, că tocmai ai aflat că ai o placă grafică ce dă share din ram maxim un Gb, e Intel și e on board, adică integrată ori în procesor ori pe placa de bază(mai mult ca sigur).De bună e numai bună pentru un portabil.Succes

| laurentiu80 a răspuns:

Cauta pe google programul GPU-Z si descarca-l, instaleaza-l, si uita-te acolo. Din cate se vede in imaginea ta e vorba despre o placa video Intel integrata (sigur ai laptop) care nu este recomandata jocurilor. Deci e buna pentru un film HD, ceva grafica mai modesta, dar nu si pentru jocuri.

| мαяdυк explică (pentru laurentiu80):

Da am un Asus x70ij,pai tocmai asta era problema, unele jocuri nu ruleaza cum trebuie, ma refer la cele mai noi, nu cred ca pot face nimic in legatura cu asta...Din cate am inteles placile dedicate nu merg pe laptop.Decisingura solutie este sa-mi iau un laptop pentru jocuri sau un pc cu o placa video mai de doamne-ajuta?

| laurentiu80 a răspuns (pentru мαяdυк):

Daca placa este integrata nu poti sa-i pui una dedicata deoarece nu are slot pentru asa ceva. In al 2 lea rand daca vrei un laptop pentru jocuri pregateste-te sa scoti din buzunare pe putin 2500 de lei ..la pretul asta ar fi cam cel mai "slab" laptop pentru jocuri cu placa video dedicata gen geforce 610m sau 620m care nu sunt chiar atat de stralucite.

Parera mea daca esti gamer ia-ti un PC il faci pe componente, iti iei o placa video capabila, cu 1500 de lei iti poti face un pc care sa nu mai ai treaba cu jocurile cel putin 2-3 ani si iti mai iei si un monitor cu diagonala de cel putin 19 inch, care este in jur de 350 de lei. E altceva cand te joci pe un monitor, alte rezolutii, altfel de senzatii, fata de un display de laptop de 15.6 inch unde stai sa te chiorasti. Nu e prea placut sa te joci pe laptop crede-ma.

| jhonny999 a răspuns:

Pentru Windows 7, Faceti click pe start si in caseta Cautare programe si fisiere tastati comanda [msinfo32]
si apasati tasta Enter la sectiunea numita Rezumat Sistem, click pe Componente click pe Afisare si va va afisa informatii despre Placa Video producator si model.
In Windows Xp dublu click pe My Computers, in fereastra deschisa click pe cautare, scriem comanda [msinfo32]si cautare, in lista va aparea o pictograma cu infomatii de sistem, dublu click ne va afisa pagina si selectam, Rezumat Sistem/Componente /Afisare si ne va afisa detalii Placa Video.

| pozeanimate a răspuns:

Programul everest este foarte bun si in detalii iti arata despre tot pc tau si detaliat
are si limba romana
orice placa video e buna de ceva
acum depinde pentru ce anume este buna happy