| iullyan22 a întrebat:

Cum as putea sa invat mai multe despre calculatoare? Domeniul calculatoarelor e asa de vast ca nu stiu de unde sa incep, ce ar trebui sa invat mai intai?

6 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Problema nu este vastitatea lui cat faptul ca se afla intr-o continua dezvolatare.

Ca inginer IT de exemplu, fata de alte ramuri unde faci cam acelasi lucru din clipa in care te angajezi pana cand te pensionezi, trebuie mereu sa incerci sa stai in "voga" cu ce-i mai nou in domeniu. Altfel, esti usor "inlocuibil"

Un programator bun astazi, daca acesta nu-si da interesul sa stea la curent cu ce a aparaut nou, cel putin in domeniul in care face el programare, vine maine altul, pus la punct cu toate si-i ia locul.

| GeosBIOS a răspuns:

Acum ca sa fiu mai la subiect, incepe cu a-ti cunoaste mai bine sistemul de operare. Vezi din ce-i alcatuit, vezi ce inseamna fisiere executabile sau librarii. Studiaza-l si acolo unde ai neclaritati cauti raspunsuri. La ora actuala, daca stii un pic de engleza, cel putin in ce priveste domeniul acesta al calculatoarelor, gasesti aproape orice documentat pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput, citeste site-uri de it si reviste din domeniu.

| DimLight a răspuns:

Un limbaj de programare

| anonim_4396 a răspuns (pentru DimLight):

Total greșit

| DimLight a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? si ce e mai interesant sau important decat asta? arhitectura calculatorului - dezvolta cineva in Romania procesoare? ..ar mai fi relevant sa inveti assembler - omu macar nu a precizat la ce nivel se afla, unii intreaba asta cand nici macar nu stiu sa foloseasca bine mouseul