| Diva_1037 a întrebat:

Cum credeti care windows e mai bun, XP sau Vista?

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Mai bun e Vista, o platforma mult mai avansata, dar trebuie sa ai hardware mai recent, certificat pentru Windows Vista. La fel si cu Windows 7(la randul lui mai bun ca Vista, fiind o editie rafinata a acestuia). XP e vechi de aproape 10 ani si cu timpul va fi parasit de toti producatorii software. Daca ai un calculator cumparat inainte de 2006 si ai nevoie de aplicatii si jocuri foarte vechi pentru care nu au aparut versiuni/patch-uri(actualizari) mai noi atunci e mai bine sa alegi XP daca acele aplicatii nu ar avea vreo sansa sa ruleze in Vista, 7, dar in editiile Professional, Enterprise si Ultimate ale Windows 7 se poate descarca si instala Windows Virtual PC cu XP Mode, asa ca partea de programe e rezolvata. La cum suna intrebarea ta, pari un utilizator de XP care ar fi curios sa incerce Vista, nu?
Mai bine incerci direct Windows 7, care e Vista mai rafinat/optimizat, recomandarea mea.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu zic ca windows XP.

| Uptime_7655 a răspuns:

Windows 7 ar fi cel mai indicat din windows uri

Dar dintre xp si vista. XP daca vrei viteza stabilitate siguranta si VIsta daca iti place designul

| KidOoNh a răspuns:

Incearca Xp pentru ca si eu am vrut sa-mi cumpar un windows vista si nu este deloc bun nu stiu vista si 7 zic eu este mai mult pentru laptopuri si iti ocupa mult din memorie vista si 7 incearca xp este cel mai bun pentru calculatoare incearca este ft bun incearca big grin

| Rebbbeca a răspuns:

Sincer eu am windows 7 si e super bun.Eu as alege xp pentru ca e bun si poti folosi multe programe vechi. L-am avut.Am avut si Vista dar Vista nu e bun.

| LuisEdward a răspuns:

Vista

| davidpetric a răspuns:

Xp % e cel mai bun