| Bazoi_Beni_1999 a întrebat:

Cum deosebesc un tv led de lcd?

3 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

LED inseamna ca panelul este iluminat de LED-uri iar LCD inseamnca ca panelul este iluminat de "neoane"
LCD : http://i.ytimg.com/vi/t4pw4gwin7k/maxresdefault.jpg
LED : http://images2.okr.ro/......00_700.jpg

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Diferență vizibila e doar în buzunarul tău în rest nimic notabil

| MadHOuse a răspuns:

Televizoarele LED funcţionează pe baza aceleiaşi tehnologii de formare a imaginilor întâlnită la mult mai cunoscutele televizoarele LCD.
LCD. Televizoarele care folosesc această tehnologie oferă cel mai bun raport calitate/diagonală/preţ. Însă calitatea imaginii nu este la fel de bună ca în cazul dispozitivelor LED sau cu plasmă.
Gândul
Ştiri
Politică
Financiar
VIDEO
Gândesc liber, exist
Puterea gândului
Interviurile gândul
Reportaj
Romania treci pe verde
Eu Primar
Magazin
Internaţional
Sport
Vremea
Locale

search
OK
IT&C

Adrian POPA de Adrian POPA
29 mai 201315:0030840
Cum să-ţi alegi noul televizor (I): Diferenţele dintre tehnologiile LED, plasmă şi LCD şi avantajele fiecăreia

În toate magazinele, la specificaţiile tehnice ale televizoarelor, găsim denumirile LED, plasmă şi LCD. Gândul vă explică, cu ajutorul specialiştilor de la Samsung România, ce înseamnă fiecare tehnologie şi care sunt avantajele fiecăreia.

Televizoarele LED funcţionează pe baza aceleiaşi tehnologii de formare a imaginilor întâlnită la mult mai cunoscutele televizoarele LCD. Imaginea este redată cu ajutorul cristalelor lichide (Liquid Crystal Display). Ecranul fiind identic, diferenţa constă în sursa de iluminare din spatele acestuia: neoane (CCFL) în cazul LCD clasic, respectiv diode emiţătoare de lumină (Light Emitting Diode) în cazul celor LED.

Ecranele OLED nu au nevoie de sursă de iluminare, imaginea fiind produsă cu ajutorul diodelor organice emiţătoare de lumină (Organic Light Emitting Diode) aflate în structura ecranului.

Plasmele redau imagini prin stimularea electrică a gazelor rare precum xenonul sau neonul, aflate în structura ecranului. De aceea plasmele nu au nevoie de o sursă de iluminare în spatele ecranului, aşa cum este cazul LCD-ului.

Citeşte şi
Cum să-ţi alegi noul televizor (II): Tehnologiile LED, plasmă şi LCD - consumul de energie şi durata de viaţă
Avantajele fiecărei tehnologii

LCD. Televizoarele care folosesc această tehnologie oferă cel mai bun raport calitate/diagonală/preţ. Însă calitatea imaginii nu este la fel de bună ca în cazul dispozitivelor LED sau cu plasmă.

LED. Este cea mai nouă dintre cele trei tehnologii. Oferă un consum mai redus de energie, iar televizoarele care folosesc tehnologia au un design futurist, deoarece permite rame mai subţiri şi o grosime mai mică a televizorului.