| Oltenasu_Ion_1947 a întrebat:

Cum elimin de pe monitor Philips mesajul,, osd main controls locked/ unlocked?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Apesi butonul de Meniu.
Daca afisarea se schimba aleator sau nu raspunde la apasare, atunci trebuie schimbat bulbul de contact din iteriorul moniorului.

| VENON a răspuns:

Mesajul „OSD Main Controls Locked/Unlocked" de pe monitorul tău Philips apare atunci când setările de pe ecran sunt blocate pentru a preveni modificările accidentale. Iată cum poți debloca meniul OSD (On-Screen Display):
1. Deblocare OSD:
Apasă și menține apăsat butonul „Menu" (sau butonul „OK" pe unele modele) de pe monitor timp de aproximativ 10-15 secunde. După acest timp, mesajul ar trebui să dispară și meniul să fie deblocat.
2. Blocare OSD:
Dacă vrei să blochezi din nou OSD-ul, repetă același pas (menținând apăsat butonul „Menu" pentru 10-15 secunde).
Dacă problema persistă, consultă manualul monitorului, deoarece pașii pot varia ușor în funcție de model.