| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac cei de la Google Maps chestia aia cu omuletul de poti merge pe strazi? Este totul din satelit? si daca da cum fac ei cadrele alea 360 de grade pe strazi? sincer nu cred ca merg ei cu masina prin toata tara,imi explica cineva CALUMEA are funda happy Multumesc,va rog fara explicatii de copil ciumpalac, vreau o explicatie adevarata si logica.

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Ba da, "masinile google" merg pe strazi si filmeaza. au atasate de plafon o camera care poate filma in toate directiile. (uneori, pe anumite strazi se vede umbra acelei masini).
pentru a putea vedea si tu, intra pe http://maps.google.ro/maps?hl=ro&tab=Tl
in partea stanga ai un omulet portocaliu. cu drag & drop pune-l pe harta (functioneaza numai daca strazile s-au colorat cu albastru)

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bba chiar merg cu masininile pe care au montate camere care filmeaza si fotografiaza la 360 grade.

http://cdn.citynews.ro/......308324.jpg

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Asta o stiam si eu, dar ideea e, au dat aia bani pe benzina sa se frece pe strazile din toata lumea? adica e rentabil? care o fi fost investitia?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca Google nu isi permite, hai sa fim seriosi.

| JeLove a răspuns:

Da stau eu si ma gandesc cat le-o fi luat sa cenzureze toate fetele si numerele la masini?

| suntserios a răspuns (pentru JeLove):

Sa stii ca sunt softuri pentru asa ceva, detectie de fata (pana si camera foto o poate face), iar detectia de nr de inmatriculare e chiar simpla