| Inuk_Ylknur_1999 a întrebat:

Cum imi pot reinstala windows si sa si pastrez anumite date pe care le selectez eu? Am windows 7 ultimate si tot asa as vrea doar ca ma refer si la drivere. Cum sa le gasesc pe toate in parte. Adica cum fac rost de ele si de unde stiu eu de care am nevoie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumperi 3 dvd-uri de 4, 7 giga. Bagi primul DVD in unitate si mergi la control panel-backup and restored-create a system image. Selectezi on one or more dvd si dai ok sau start cum iti cere. Dupa ce s-a scris primul DVD vei fi anuntat sa bagi si urmatorul DVD si tot asa dupa ce se scriu toate. In acest fel ai facut o copie de system cu driverele necesare. Altceva, adica poze, filme etc nu se copie ci doar imaginea de sistem cu driverele. Pozele si alte documente le salvezi dinainte pe alt dvd sau stick de memorie.

Dupa ce s-au scris DVD-urile cu imaginea de sistem, vei avea pe ele acelasi Windows 7 Ultimate dar curat, se pastreaza licenta etc. Ce faci cu ele?
Trebuie sa ai setat in bios ca PC-ul tau sa ruleze prima data din cd/dvd. Majoritatea PC-urilor ce au unitate optica au setat deja aceasta optiune deci bagi primul DVD in unitate si dai restart.Pe fond negru iti va aparea scris : Boot atappi from cd sau Press any key... apesi orice tasta si va incepe sa incarce de pe DVD.Acolo ai o groaza de optiuni la alegere. Sa reinstalezi imaginea sau sa repari sistemul. la reinstalare vei reformata partita in care este windowsul si in continuare instalezi pe el. Absolut toate driverele, acelasi windows chiar si licenta daca are. Spor!

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Driverele ti le da producatorul! Datele se tin pe partitia D de care nu te atingi! Simplu!

| FrateleRobert a răspuns:

Cumpara-ti un cd si fa backup la drivere adica sa le bagi pe cd. Dupa ce ai reinstalat windows-ul pui cd-ul in pc.Iei driverele de pe cd si cam asta este tot