| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi salvez datele de pe pc inainte sa-mi reinstalez windowsl?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pe scurt cu copy/Paste
Pe larg, depide de motivul reinstalării Windows-ului.
A)Dacă calculatorul ți s-a virusat
În cazul ăsta recomand o devirusare a completă a calculatorului folosind un antivirus extern în gen Avira rescue System, deoarece virușii mai mult ca sigur ți-au infectat și datele din calculator, iar când le vei restaura vei restaura și părțile virușilor=> calculator reinfectat.Virușii moderni migrează de pe o partiție pe alta și se pot cuibării și în sectioarele de boot, de unde
nu se pot șterge la o formatare românească de calculator(Cu windows, și numai partiție Chappy
B)Erori de sistem, probleme multiple cauzate se un sistem Windwos de calitate proastă, sau activat Ilegal
În cazul acesta datele nu vor fii afectate ci doar sectorul de boot unde se cuibăresc cei 3 troieni, unul din ei face Windows-ul să para licențiat si oprește timer-ul acele iar celalți doi spionează ce date transmite userul inconștient ce a făcut asta în și din calculatorul lui, fiind capabili să intercepreteze pachedet de date și să decripteze conținutul lor, chiar dacă transmiterea acestora se face criptat, iar dacă găsesc „cea interesant" le pot sustrage și trimite via internet persoanei interesate de ele.
În toate cazurile datele se pot recupera folosind două metode.Fie un hard disc extern, fie DVD-uri.
Prima metodă este cea mai rapidă deoarece vei scutii timp imp[ortant și vei reduce riscul pirderii acestora(în special dacă ai date sesibile la copiere).
Metoda a doua este mai de durată, dar riscul pierderii de date este mai mare, deoarece se știe că prin copiere pe un DVD datele se pot pierde foaret ușor, indiferent că scrii DVD-ul la viteză mica sau nu.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe scurt:
Pe un stick sau pe un CD. De asemenea recomandat ar fi sa il pui pe un cloud service, un loc unde iti pui fisierele si tot de-acolo le poti downloada mai tarziu de pe alt PC/OS. Aici este un tutorial cum sa iti faci cont pe un Cloud Service, si ai 20 GB liberi, deci pune doar ce ai mai important:
https://www.youtube.com/watch?v=X3358FXItK4

| Leo112233 a răspuns:

Eu cand imi instalez win imi pun toate programele, jocurile etc in Disck lokal D. Le poti gasi acolo. Doar daca iti puii win in Disck local C.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu salvezi datele, ci numai programele din descarcari, pozele, filmuletele si ata. Poti face asta dand copy paste de unde sunt programele sau pozele(ce vrei tu sa salvezi) in local disk C. La reinstalarea windows-ului nu te atingi de local disk D, formatezi numai local disk C si D-ul ramane.Deci la reinstalare se sterge doar C-ul, iar D-ul ramanr cu ce ai copiat tu acolo. De asemenea daca ai un stick de memorie, poti da copy paste in stick. Cred ca stii sa dai copy paste.O zi buna.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu pui Windows-ul în aceiaşi loc adică partiţie cu fişierele tale. Programul îl pui într-o partiţie să zicem C şi datele tale le pui în alta: D.