| bombarara a întrebat:

Cum ma pot conecta la o adresa de email de genul prenume@nume.ro?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. ai nevoie de niste cunostinte destul de avansate sa setezi un server de mail mai ales daca e pe un server de linux. Insa exista hosting uri care cred ca iti pun la dispozitie toate lucrurile astea contra cost bineinteles

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosind adresa de mail si parola si un client de mail

| bombarara explică (pentru suntserios):

Poti fi mai explicit unde anume? si ce inseamna client de mail?

| suntserios a răspuns (pentru bombarara):

As fi fost mai explicit daca te exprimai si tu corect.
Deci intrebarea e "Cum sa iti faci o adresa din aia de mail?"
Sau "Cum sa te conectezi la o adresa de genul?"

Ca sa iti faci o adresa de genul, iti cumperi domeniul cu numele care il vrei tu "nume.ro" si iti instalezi un server de mail pe el.

Ca sa iti acesezi adresa ai nevoie fie de un client de mai instalat pe server precum squirrelmail, fie un client de mail sub forma de aplicatie gen outlook, thunderbird

| bombarara explică (pentru suntserios):

Intrebarea era cum ma conectez la o adresa de genul? adica am vazut ca thunderbird e o aplicatie care poate fi instalata, dar squirrelmail imi pare a fi ceva online.gresesc?

| suntserios a răspuns (pentru bombarara):

Nu gresest. thunderbird e o aplicatie ce poate fi instalata.

squirrelmail e un client online, ai nevoie de un server sa il pui

| bombarara explică (pentru suntserios):

Deci degeaba te conectezi pe squirrel online sa zicem cu id ul si parola, nu merge?

| suntserios a răspuns (pentru bombarara):

Squirrelmail trebuie setat pe serverul tau de mail, altfel e irelevant daca te loghezi pe un alt server

| bombarara explică (pentru suntserios):

Avand in vedere ca nu ma pricep la it, banuiesc ca e imposibil sa -mi explici cum, e o treaba care ar putea sa o faca si un necunoscator? multumesc de rabdare.

| suntserios a răspuns (pentru bombarara):

Nu. ai nevoie de niste cunostinte destul de avansate sa setezi un server de mail mai ales daca e pe un server de linux. Insa exista hosting uri care cred ca iti pun la dispozitie toate lucrurile astea contra cost bineinteles

| SergiuBoss11 a răspuns:

Cu id-ul si parola?

| bombarara explică (pentru SergiuBoss11):

Deci daca-mi fac un domeniu in ce sectiune bag id-ul, unde anume asta nu stiu?

| SergiuBoss11 a răspuns:

Am citit pe internet.trebuie sa ai un domeniu cu numele tau daca vrei sa scrie dupa @ numele tau.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

In general firmele isi fac id-uri personalizatewinking

| bombarara explică (pentru SergiuBoss11):

Ok si unde bagi id-ul in ce sectiune, deci nu sti?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru bombarara):

Nu esti suficient de explicit.