| KattaK a întrebat:

Cum montez corect un AIO 280mm pentru cea mai buna racire a procesorului? In acelasi timp vreau si o temperatura joasa in carcasa.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) trebuie sa ai intake, de preferat in partea din fata, si preferabil 3 ventilatoare de 120, sau 2x de 140mm.
Cum cele 2 de pe AIO si cel din spate vor scoate aer din carcasa (si direct de pe procesor), trebuie ca cele 2 sau 3 din fata sa aiba o putere de miscat aer mai mare, ca sa creezi o presiune usor pozitiva in carcasa. (altfel succes cu patura de praf).

2) AIO montat in tavan (nu prea conteaza de care parte vor fi montate ventilatoarele, sa se vada direct din carcasa, sau sa fie intre radiator si carcasa. E aproape la fel.)

3) 1 ventilator ce scoate in spate

PS: AIO-urile e bine sa fie montate mereu in tavanul carcasei, si sa te asiguri ca pompa (care in 99, 99% se afla in waterblock-ul de pe procesor) e mai JOS decat intrarea in radiator/radiatorul, altfel se vor defecta prematur, si vor face zgomot.

Daca vreodata esti nevoit sa montezi unul pe panoul din fata, intrarea in radiator sa fie pozitionata in partea de jos, astfel ca aerul sa ramana mereu in radiator, sa nu fie tras in pompa.

https://hardforum.com/......985016.png

| NLS a răspuns:

PS: foloseste de preferat o pasta de calitate, nu cea care vine aplicata pe AIO (trebuie indepartata).
Pentru ca spuneai ca doresti cele mai bune temperaturi.

Recomand Arctic MX-4 2019 sau mai bine MX-6.
sau Noctua (oricare dintre cele 2) daca esti pe bani.

Modelul si brandul carcasei care e?