| stefanuti a întrebat:

Cum pot afla ce placa de sunet am la caculator cine ma poate ajuta?
dau fundita

6 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Start run si in casuta aia scrii dxdiag.
Te uiti la system model: si vezi modelul placii de baza.
Intri pe site la producator si ai sa gasesti driverul ca ma gandesc ca asta te intereseaza de fapt.
Ca o a doua varianta daca nu mai ai garantie poti desface carcasa si langa placa ta de sunet sunt niste cip-uri... te poti uita pe ele si cautale pe google.
A treia varianta daca esti familiarizat cu Manage-ul (click dreapta pe My computer) poti intra acolo la device manager, click dreapta pe semnul intrebarii --> properties--> Details --> si acolo scrie ceva de genul pci\ven_8036... cauta chestia aia pe google.
Pe http://www.tutorialepc.ro gasesti si alte tutoriale despre calculatoare

| sinblade27 a răspuns:

Scuze. ca il contrazic pe AdiSR dxdiagu vede device-ul daca e si instalat.Recomand Aida32 pentru un calc mai vechi de 2006 sau astra32 pentru calculatoarele mai noi.

| AdiSR a răspuns:

Tastezi în Run: DXDIAG şi acolo mergi pe secţiunea SOUND

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Start-->Run-->dxdiag si sus unde vezi sound dai click si la name este modelul placii tale de sunet winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am windows 7 si nu imi merge sunetu.cine ma ajuta.placa de sunet e via ac 97 enhanced audio controler

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fanny_maphiotul93