| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fac că sa nu mai apară prostia aia după energy star in award modular bios?! Ajutați-mă vă rooog!

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Nu poti sa faci nimic
singura solutie posibila e sa reprogramezi bios-ul, lucru care nu numai ca trebuie sa fii EXTREM DE BUN in programare, dar oricum implica cunostinte la care NU poti ajunge (chestii interne ale placii de baza, care nu sunt facute publice de producator)

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Prostia aia de DUPĂ "energy star" blabla se cheamă sistem de operare.
Și dacă nu mai apare, nici calculatorul nu e bun de nimic.
Tu probabil ai vrea să nu mai apară acel logo. Ceea ce nu e imposibil, dar nu e nici la îndemâna oricui.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Apare un ecran plin cu numere și litere nu logo-ul de la sistem

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ecranul cu LOGO-ul se poate dezactiva, insa ecranul de P. O. S. T. (Power On Self Test), adica acela cu "numere si litere" nu se poate dezactiva pe majoritatea placilor de baza.
Este extrem de important pentru utilizator, sa afle daca memoria RAM si discul de stocare au fost initializate corect ( cu alte cuvinte, daca au fost vazute de sistemul de operare si de catre BIOS).
Dupa ce au loc acele teste, daca exista probleme la bootare, informatiile existente pe ecran se sterg, si apar altele, in functie de problema existenta:
"BOOTMGR is missing
Press Ctrl+ Alt+ Del to restart"
Etc.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

E destul de enervant acel ecran, voi căuta o versiune de bios in care nu apare!