| xRaduC a întrebat:

Cum pot sa fac Google Meet sa functioneze? Am de dat examen online cu una (nu vreau sa ii spun mai politicos, chiar nu merita la cum ne trateaza), doar ca imi face examenul imposibil si parca n-as vrea sa pic tocmai din problemele ce nu tin de mine: "Pe tot parcursul examenului, camerele web vor fi pornite si veti permite "share screen". Sunt considerati absenti studentii care nu sunt in meeting sau care parasesc meeting-ul, accesul la assignment le va fi blocat in acest caz."
Faza e destul de simpla, Google Meet are foarte multe probleme si nu stiu cum sa le rezolv. Cand suntem 80 de studenti intr-un meeting, dar nu da nimeni camera si da profesorul share screen, imi merge ok. Dar cand se apuca lumea sa dea si camera, atunci imi moare de tot tab-ul cu Google Meet si trebuie sa ii dau refresh tab-ului... Dar nu pot sa fac nici asta, pentru ca as fi considerat "Absent", deci si "Picat".
Ca solutii am incercat:
1. Am dat pe "More tools" si pe "Create Shortcut" la Google Meet, dar doar imi deschidea un tab cu el...
2. Am incercat apoi sa dau pe "Open in Google Meet" de la cele 3 bulinute de la Google Chrome. La fel... Merge camera si share screen si pot sa dau si pe butoane doar vreo 2 minute, nici astea nu stiu daca le ating.
3. Am umblat la setarile de pe pagina referitoare la camera: Receive Resolution - Only Audio - banuiesc ca optiunea asta ar trebui sa ma faca sa nu mai vad camerele celorlalti, ceea ce n-ar fi neaparat rau, dar tot am avut probleme cu pagina, chiar si doar mine in prezentare singur si cu camera pornita...
4. Am incercat varianta pe telefon, pare ceva mai ok decat cea de pe calculator, dar intervine alta problema: noi trebuie sa facem poze la doua exercitii in scris si ne pune sa dam si share screen. Daca vreau sa fac poza cu telefonul, ma scoate din Google Meet si mai trebuie sa intru odata, deci asta inseamna ca ma considera "Picat".
5. Inca n-am pus-o in practica, dar, probabil, ar fi ultima solutie care mi-ar veni in minte, si anume sa folosesc alt calculator - desi, nu cred ca ar fi trebuit sa am probleme cu un Asus Tuf Gaming FX505DT...
Va rog, daca stiti solutii pentru a face Google Meet sa functioneze, si prin asta ma refer sa nu fie necesar sa dau refresh paginii si sa ma tina doua ore in continuu cu camera deschisa si a altora, spuneti-mi!

4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Asa si la mine dar e din cauza laptop-ului care se misca de regula foarte greu...

| xRaduC explică (pentru Furnicuta000):

Cred ca am gasit o solutie, destul de improvizata, sa fiu sincer, dar care pare sa functioneze ceva mai bine decat in mod normal. E bazata in mare parte pe solutiile incercate de mine, in mod expres 3 si 4.
Imi trebuie telefonul si laptop-ul pentru a implementa solutia. Bun, astia ar fi pasii de urmat:
1. Intru in prezentare de pe acelasi cont pe ambele dispozitive.
2. De pe calculator intru FARA camera si merg la setari (cele 3 bulinute - dar de data asta de la Google Meet, NU Google Chrome). Dau pe "Settings", apoi "Video", iar la "Receive resolution (maximum)" aleg "Audio only". Am testat si pot confirma ca, daca da cineva camera, nu i-o mai vad, dar il pot auzi happy
3. Pe telefon voi sta doar cu camera pornita, si, eventual, la cererea profesorului, mai comunic din cand in cand. Pana la urma, am aflat de ce mi se inchidea Google Meet de pe telefon: apasam pe butonul Back, nu Home. Nu apasati butonul Back orice ar fi, daca sunteti in situatie similara mie.
Acum, ce imi ramane de facut este sa ii explic profesoarei la urmatoarea pregatire ca am probleme majore cu Google Meet, dar le pot remedia folosind metoda asta. Basically, solutia mea propune folosirea calculatorului doar pentru Share Screen, fara a mai vedea camerele celorlalti (trebuie restrictionat din setari), iar telefonul pentru Video si Microfon. O sa fie putin ciudat sa fie 2 eu in timpul examenului, dar asta e treaba cand trebuie sa joc dupa cum canta altii!
Ar mai merge, de asemenea, ca, pe calculator, sa dau la interfata cea mai simpla (Spotlight) si, probabil (nu sunt in totalitate sigur ca afecteaza cu ceva calitatea), sa debifez casuta de la "General" din cadrul setarilor din Google Meet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cum dati partajare toti odata? vedeti fiecare ce raspunde altul?

| xRaduC explică (pentru anonim_4396):

Probabil ne ia la verificat pe sarite si la interval random de timp, eu stiu ce are in cap? Ma enerveaza tipa. Cand da cineva Share Screen, toti pot vedea ce a facut persoana respectiva. Dar stai linistit, s-a asigurat ca n-avem cum sa copiem la examenul asta. Timpul va fi cel mai mare inamic al nostru pe parcursul examenului: o sa avem timp doar o singura data sa facem exercitiul, fara sa ne verificam, deci cineva n-are cum sa copieze pe altcineva, e exclusa posibilitatea asta... De altfel, examenul il vad ca pe un "totul sau nimic". E bine totusi ca e corect, dar parca vad putin absurde si greu de respectat regulile impuse de ea... Ma rog, mai bine invat