| Neverrrrrr a întrebat:

Cum pot sterge,,antivirusul" YAC, care de fapt este cel mai tampit program, am windows 7 si nu pot descarca nimic.De ex, cand incerc sa descarc cv si dau run scrie The setup files are corupted.Please obtain a new copy of the program.Mie mi se pare ca incearca sa-mi spuna ca are virusi si nu am voie sal deschid, dar chiar la fiecare program......Cine ma ajuta?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dezinstalarea unui program antivirus există mai multe posibilităţi:
1.Cauţi pe site-ul oficial programul lui de dezinstalare, de obicei se numeşte Removal Tool sau Uninstaller şi îl foloseşti.
2.Start/Control Panel/Add or remove Programs/programul antivirus şi dai Remove.
3. Start/All Programs/programul antivirus şi Uninstall (dacă are această opţiune).
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante, mai ales dacă n-ai găsit programul oficial de dezinstalare, descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante."

| Neverrrrrr explică (pentru Ioandelasal):

Antivirusul nu apare nicăieri unde spui tu, este mai complicat decât crezi.Cum sa folosesc un program de dezinstalare daca am zis ca nu pot instala nimic?

| K0sti a răspuns:

Ala nu e antivirus, e chiar virus!
http://www.epasystems.ro/devirusare-kaspersky-rescue-disk/

| gelu1970 a răspuns:

Spy hunter detecteaza si elimina YAC.
problema e ca spy hunter nu e free. vezi daca il gasesti. in caz contrar ti-l dau eu.
bafta.

| Deliiiia a răspuns:

Control Panel-Add or remove Priograms- YAC-dezinstalare

| Neverrrrrr explică (pentru floryn1993):

Crezi daca era așa simplu mai puneam întrebarea? nu-mi apare in control panel.