| anamar1a a întrebat:

Cum reinstalez Windows 10 fara a-mi sterge informatiile de pe 2 partitii? As vrea sa imbunatatesc viteza PC-ului insa fara a pierde datele a 2 partitii din 4.
Ofer funda rapid.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca ai mai multe partitii, si Windowsul este de exemplu pe C:\
1. trebuie sa muti TOT ce doresti sa pastrezi, pe alta partitie decat pe C:
Tot ce ramane pe C: se va pierde. (verifica in Documents, Downloads, foldere create de tine pe ecran, sau direct pe radacina C: )

2. cand introduci stickul sau DVD-ul in PC, si incepi instalarea apasand tasta de Boot Rapid (Quick Boot Menu), o sa ajungi intr-un astfel de ecran:

https://www.windowscentral.com/......itions.jpg

Trebuie sa cunosti marimea partitiei tale C: (in GB) si astfel sa o identifici cat mai exact in acea fereastra.

E foarte important ca acel HDD din care face parte partitia C sa nu fie impartit in doua partitii de exact aceeasi capacitate, (si asta poti vedea inainte sa te apuci de reinstalare).

De obicei partitia C apartine de Drive 0

(Drive reprezinta un HDD fizic, in timp ce Partition 1, Partition 2, arata ca acel HDD fizic e impartit in mai multe partitii)

Cand ai identificat partitia C dupa marimea ei, o selectezi, si apesi Delete.
Deasemenea, trebuie sa stergi cele 1 sau 2 partitii mici, de maxim 500 MB, (System, si MSR Reserved, DAR numai cele care apartin de acelasi Drive cu partitia C: ).

Apoi selectezi Unpartitioned Space, si apesi New, recreand o noua partitie C:
Cand creezi aceasta partitie, se vor crea automat si cele 2 partitii mai mici.
Selectezi partitia ce tocmai ai creat-o, (cea mare), apesi Format, astepti 1-2 minute sa termine, apoi apesi Next.
DE aici incolo e simplu.

| anamar1a explică (pentru NLS):

Merci mult! Un raspuns de ntoa 100/10 laughing

| NLS a răspuns (pentru anamar1a):

Pentru putin happy sper sa-ti foloseasca.
Daca apar probleme, scrie-mi pe privat.
Daca doresti, am facut si un tutorial mai demult, pentru cineva de aici,
ti-l pot trimite pe privat (e incarcat pe un host de fisiere).

E putin mai in detaliu, si cuprinde si crearea stickului in Rufus (alegerea GPT/MBR in functie de ce BIOS ai).

Daca nu te intereseaza crearea stickului, poti citi oricum urmatoarea etapa, aceea cu stergerea si recrearea partitiilor, poate am explicat mai in detaliu acolo.

| Burlacu_Laurentiu_ a răspuns (pentru NLS):

Am făcut și eu ce ai zis. Dar butonul "next" nu este activ. Nu pot trece mai departe. Care să fie cauza?

| NLS a răspuns (pentru Burlacu_Laurentiu_):

Deci ai sters si ai refacut partitia, si NEXT nu primeste focus?
Ai selectat noua partitie creata?
Daca ai cumva Discord, imi poti arata "live" unde te-ai blocat, printr-o poza...

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă ai Windows 10 cu licență poți da un start refresh cu păstrarea datelor! Trebiue să reinstalezi doar MS Office, Browserele, VLC, WinRar, AdobeAcrobatReader, antivirusul, etc. ( adică tot ce ai intalat de pe net)!

| stancuprint a răspuns:

Salveaza si tu pe un hard extern daca ai sau de imprumut sau pui informatiile pe mail Cloud etc, si dupa reinstalezi Windowsul si faci din nou acdle partiti. In caz contrar da o cautare simpla pe Google.