| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi aleg masina de spalat (rufe)? La ce sa fiu atenta? Nu dispun de sume foarte mari de bani...

7 răspunsuri:
| Alex_9605 a răspuns:

Cel mai bine e sa te uiti la clasa energetica mai intai.Nu cred ca vrei o masina scumpa care sa si consume mult curent.

| videoblog a răspuns:

Uita-te la nr. de rotatii, clasa energetica, brand.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In primul rand, gandeste-te unde vrei s-o pui si cat spatiu ai. Masinile cu incarcare verticala sunt mai inguste si mai comod de incarcat/descarcat, daca ai spatiu mic. In al doilea rand, in functie de cat de mult speli in general si cam de ce fel de rufe speli (sintetice, fibre naturale, albe, colorate, sensibile) vezi ce programe iti trebuie si cat de mare este cuva. Majoritatea masinilor iau 5 kg de rufe. Unele, mai scumpe, iau mai mult. Oricum, 5kg de rufe e mai mult decat iti inchipui.
Eu am o masina Whirlpool, nici cea mai ieftina, dar nici cea mai scumpa si sunt super-multumita de ea. O cheama Maritza.

| YLLL a răspuns:

Sa te uiti la pret...
La marca...
Si o garantie buna km zice kayan
happy
Bafta:*

| eumisha28 a răspuns:

Buna.masina de spalat e ca si un autoturism.cu cat e mai mare si mai performanta cu atat este consumul de curent, apa si detegent mai mare. dc tot spui ca nu dispui de bani multi poti opta pentru o masina semiautomata. pui apa si dero si consuma mai putin.

| kayan a răspuns:

Daca n-ai multi bani, ar fi bine sa fii atenta la pret big grin

si sa fie cat de cat de firma... si sa aiba o garantie buna (undeva la 2 ani)...

| TonyMotola a răspuns:

Parerea mea este sa o alegi pe acea care are cuva mai mare, din inox, cu 1000 de rotati pe minut la stoarcere sau mai mult si o firma cunoscuta. Bafta la cuparat...