| yomaxx a întrebat:

Cum schimb voltaju la cpu pe msi 760gm-p21(fx)?

8 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

O sa gasesti in bios. Trebuie sa pui controlul asupra procesorului pe manual si de acolo setezi ce si cum vrei.

Oricum, la orice modificare de voltaj, iti recomand sa faci un test de stabilitate precum orthos, prime, everst sau altceva specific.

| virusake a răspuns:

Asa ar trebui sa apara:
http://pcper.com/images/reviews/627/msi_bios10.jpg
Si muti de pe auto pe manual sau direct pe frecventa dorita (nu mai stiu exact).

Eventual, incearca un update la ultima versiune de bios daca tot vrei overclock asa mare.

Pentru +4ghz indiferent de ce model e vorba iti sugerez sa cumperi un cooler aftermarket.

| yomaxx explică (pentru virusake):

La placa mea nu exista...asta e problema.nu am cpu voltage.am decat CPU FFD VOLTAGE si CPU-MB VOLTAGE...aman2 nu pot fi marite peste 1.35v si cpu curent voltage 1.29 thinking

| lucy90 a răspuns:

Si eu am un msi cr610 am cautat si eu acest raspuns, dar ce problema ai?

| lucy90 a răspuns:

Daca ai problema cu supraincalziera nu ii scade voltavu mai bine curatai cooleru de praf asta am facut si eu acum merge foarte bine. daca nu te pricepi cauta pe cineva sau du-te la un servis parerea mea nu ii scade voltaju ca nu va mai procesa la fel de bine

| yomaxx explică (pentru lucy90):

Vreau sa overclockez procesorul peste 4ghz si trebuie sa maresc voltaju peste 1.29 cate normal...dar nu este nici o optiune pentru voltaj al cpu