| DaTsIk a întrebat:

Cum se chema atunci când accesezi un link și linkul acela e virus sa zic așa și poate da acces la calculatorul tau cuiva,mai specific celui care a făcut linkul,era o denumire specifica,nu hijacked, scam.

3 răspunsuri:
| Madalina7944 a răspuns:

Denumirea tehnica, sa zicem, a unui mesaj in care este un link, iar tu dai click pe linkul respectiv, urmand ca sa-ti fie furate date personale, virus, etc, se numeste phishing. https://www.ncsc.gov.uk/guidance/phishing

| Cipi1212 a răspuns:

Nu accesa orice link.

| Batmanel a răspuns:

Ce face linkul ala iti da doar datele victimei, mai exact IP-ul. Sa te conectezi si sa controlezi pc-ul victimei, se cheama hacking si e alta etapa a atacului. laughing