| Websurfer a întrebat:

Cum se defragmenteaza hard discul unui PC?

8 răspunsuri:
| judgement a răspuns:

Intrii in My Computer -> click drepata pe partitia care vrei sa o defragmentezi -> propreties -> Tolls :
pasul 1: dai un error - checking (check Now)
pasul 2: Defragment now
P. S. va dura in functie de cat de mare este partitia respectiva, si de cata informatie este stocata pe aceasta...
deci va trebuii sa lasi calcu sa isi faca treaba (sa nu il intrerupi ca poate dai de alte belele)

| judgement a răspuns:

Alandala, Emy^^, ღAℓ秧ٱaღ, fif2002, raspunsuri nefolositoare pentru ca atunci cand o sa dea defragmentare o sa ii dea eroare pentru ca nu are o lista a erorilor existente pe HDD, si nu o sa il lase pana nu o face... daca nu stiti sa faceti o defragmentare asa cum trebuie nu va mai bagati in discutii happy

| fif2002 a răspuns:

In My computer - Click dreapta pe partitie - Properties - Tools - Defragment now

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Defragmentarea (vezi: http://en.wikipedia.org/wiki/Defragmentation ) ajută la reordonarea informaţiei de pe hard-disk, astfel încât fişierele să fie mai uşor de accesat, iar programele mai uşor de rulat.
Înainte de defragmentare:
* Salvează datele mai importante şi pe alte unităţi de memorie externe calculatorului (DVD, CD, stick de memorie USB etc.).
* Verifică dacă hard-disk-ul nu prezintă zgârieturi.
* Închide toate programele care rulează inutil, chiar şi antivirusul, aceasta pentru ca defragmentarea să se desfăşoare mai rapid.
* Asigură-te că ai o sursă constantă de curent: oprirea bruscă a curentului poate să blocheze hard-disk-ul.
* Fiecare tip de Windows are modul propriu de defragmentare; unul din software-urile mai utilizate este ''Auslogics Disk Defrag''.

Defragmentarea se desfăşoară astfel:
1. Click pe ''Start''
2. Se accesează programul de defragmentare. În cazul programului din ''Windows'', se parcurg: Accessories -> System Tools -> Disk Defragmentation.
3. Click pe ''Analyze''. Vei vedea dacă partiţia aleasă trebuie defragmentată. În caz contrar, se renunţă la defragmentare.
4. Click pe ''Defrag''. Operaţiunea poate dura şi câteva zeci de minute.
5. La încheierea operaţiunii, se închide programul. E bine să notăm erorile care ne sunt indicate.

Alte informaţii: http://support.microsoft.com/kb/314848 http://forum.famouswhy.ro/index.php?showtopic=301 http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t506810.html http://incepator.pinzaru.ro/fisiere/ce-este-defragmentarea/ http://www.computerica.ro/iobit-smart-defrag-defragmentare-hard-disk/

| allleeeee a răspuns:

Dai Start~>All programs~>Accesories ~>Sistem Tools ~>Defragment
Dai click acolo pe un Hard disk si dai defragment.

| alandala a răspuns:

Click Dreapta pe partitie > Properties > Tools > Defragment Now (la sectiunea defragmentation)

| Skeletonized a răspuns:

In "My computer" click dreapta pe (Chappy (Disk local) -> proprietati -> Instrumente -> Defragmentare happy

| Niculescu_Eduard_1980 a răspuns:

Ia-ti de pe net ''Piriform Defraggler" cu acest soft porti face o defragmentare performanta. Windows-ul poate face defragmentare dar nu o face cum trebuie