| FaraBlocaje a întrebat:

Cum se fac desenele gen: Viața cu Louie sau Tom&Jerry?

E vreun program? (ținând cont că au fost produse prin ani 1990)

5 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Desenele animate se desenează personajele şi peisajele tot apoi le mişcă. Cam aşa.

| bilopart a răspuns:

Am vazut mai demult pe discovery ca au un platou cu figurine si un animator care le misca in jur de 25-30 de miscari pe secunde care ar insemna miscarea unui brat, stiu de la scoala ca 1 sec de videoclip contine 25 de imagini pe secunda, e la fel ca acele carti mici pentru copii cu desene pe care daca le dai drumul paginilor figurinele prind viata.

| FaraBlocaje explică (pentru bilopart):

Să văd dacă înțeleg: am un fundal → aleg/aranjez figurinele → fac poză.
2 minute de video = 25 * 120 = 3000 poze → deci cel putin 1000 diferite?

| bilopart a răspuns (pentru FaraBlocaje):

Da asa se face! sont tehnician operator tehnica de calcul si asa am invatat la scoala!
poti cauta pe youtube poate gasesti acel video era la cum se fabrica pe discovery

| bilopart a răspuns (pentru bilopart):

Iar acele poze se vor lansa in ordine corecta! vei gasi un program de pe net cred ca merge si cu movie maker si le vei turna cu 25 de imagini pe secunda.