| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face sa booteze un cd cu windows?

4 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Trebuie sa selectezi din BIOS first booting device sa fie cd/dvd-rom.

| death a răspuns:

Când porneşti calculatorul, ar trebui să facă Bip Bip. După primul bip, apeşi Delete. Sau F2. Depinde, dar, de obicei, e delete. Oricum, scrie pe ecranul ăla negru. Press nu ştiu ce to enter setup. Apare un ecran albastru. Ăla se numeşte Bios. Acum, ori la Advanced Settings ori la Boot Device Priority, selectezi ca prim dispozitiv CD-ROM sau DVD-ROM sau oricum se numeşte unitatea în care ai băgat CD-ul. Salvezi setările, ieşi din Bios şi se va iniţializa sesiunea de lucru de pe CD. AI grijă că, la un moment dat, îţi zice să apeşi orice tastă pentru a boota de pe CD. Apas-o, că altfel se duce şi trebuie să dai restart ca să mai bagi o fisă. Good luck! Şi salvează chestiile importante înainte de a trece hardul prin foc şi format.

| Slowmotioon a răspuns:

Normal ar trebui sa porneasca singur daca e Facut CD Bootabil, daca nu, intri in bios - cum l-ai aprins dai pe tasta DEL si dai la Boot Device si selectezi sa fie Cd-rom primul, in fine, ce ai, dar cand nu iesi sa nu uiti sa salvezi setarileee!

| eu_stie_tot a răspuns:

Cand dai restart la calc apesi delete in continuu pana intri in bios. Acolo ai o sectiune cu boot. Modifici acolo sa pui CD/DVD ROM ul pe primul loc ( in mod normal ordinea e asa: floppy disk apoi hard disk apoi cd rom). Dupaia salvezi si iesi. O sa se restarteze singur si inante sa porneasca windows iti apare o chestie de genu "press any key to boot from cd". Apesi o tasta si gata. Iti booteaza de pe cd. De aici cred ca te desccuri tu. Succes