| WayhaughtK a întrebat:

Cum se modeaza un Ps4?
Merita?
Care sunt avantajele/dezavantajele?
Nu imi prea permit sa dau bani pe jocuri si de aceea ma bate gandu sa-mi iau un Ps4 modat sau sa-l modez eu.
Sa raspunda doar cei care stiu despre ce vorbesc.
Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| GPA a răspuns:

Nu l-aș putea numi avantaj, dar prin modare poți juca orice joc, poți instala orice joc compatibil cu PS4 (bineînțeles, vorbim aici de jocuri crackuite).
Marele dezavantaj este că jocurile nu sunt legit(neavând drept de autor, jocul practic este executat ilegal peste PSN), nu le poți juca multiplayer, adică online (iar riscul de-a fi banat PSN este destul de ridicat).
Nu-ți sugerez să-ți modezi PS-ul, nu cred că este distractiv să riști in primul rând, iar în al doilea rând să joci singurel (single player), neavând acces pe "LIVE"

Nimeni nu-și modează consola doar din dragul de-a juca singuri, unde este toată distracția?
Cel mai folosit procedeu de modare este prin RGH(Reset Glitch Jack), implica implementarea unui cip pe placa de bază a PS-ului. Sună bine, dar nu se face peste noapte. Necesita cunoștințe de electronică + aparatură de reîncălzire și lipire.