| Dddonkey a întrebat:

Cunoaste cineva un program de amplificare a sunetului de la laptop? Cel pe care il am si ce am gasit e destul de dezamagitor.
Multam!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Nu rezolvi mare lucru cu programe.

Pentru ceva serios vezi daca poți îmbunătăți echipamentul (căști/boxe, mixer, etc.)

Cu amplificare software o sa fi limitat fizic la ceea ce îți poate difuzorul laptopului. Dacă difuzorul e slab totul e slab, indiferent de programele pe care le folosești.

11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu se poate intelege ce doresti.

Presupunem ca vrei sa amplifici semnalul de sunet care iese din jack. Poti folosi orice fel de sistem de boxe care se conecteaza la mufa jack, fie compus din 2 boxe mici amplificate, fie dintr-un sistem amplificator+ boxe pasive, fie un sistem 5.1

| NLS a răspuns:

Ce chipset de sunet are laptopul?
Ce versiune de driver audio folosesti?
Doar din softul de control al chipset-ului de sunet poti "amplifica" putin nivelul sunetului, insa nimic semnificativ.

In rest, folosind un sistem audio extern,
fie boxe (active, sau pasive+amplificator),
fie casti.

| Dddonkey explică (pentru NLS):

Nu am acces la boxe sau casti, doar ma intrebam la un program care imi pot seta si amplifica sunetul in browserul de internet.
Sper ca m-am exprimat bine!

| NLS a răspuns (pentru Dddonkey):

Are placa de sunet RealTek, Intel, sau Broadcom?
Ce chipset e? (modelul, ex: RealTek ALC 1120)

Ai updatat driverul audio?
Driverul include (si instaleaza) si vreun soft de control? (cum era RealTek HD Audio Manager, care pe versiunile noi de driver nu mai exista, in Windows 10 )

Ai Windows 10?

| Dddonkey explică (pentru NLS):

Apreciez ajutorul tau prietene, dar sunt pe langa cu tehnologia. Dar pot sa confirm ca am Windows 10.

| NLS a răspuns (pentru Dddonkey):

YouTube te intereseaza, Twich, sau altceva?

Instaleaza HWinfo, deschide programul,
https://www.hwinfo.com/download/

si vezi ce placa de sunet ai (placa de sunet integrata).
https://imgur.com/h8U1iR0

Presupun ca browserul si Windowsul sunt updatate la zi.
Programe minune nu exista, insa mici reglaje se mai pot face din softul de control, si ajuta sa ai ultima versiune de driver de sunet instalata.

| Dddonkey explică (pentru NLS):

Am uitat sa mentionez ca folosesc browserul Brave.
Si am un program care se numeste Ears Audio Toolkit(dar care nu face mare diferenta) Dara daca spui ca nici celelalte nu fac prea mare diferenta e in regula. Asta sa fie cea mai mare problema haha.
Multumesc!

| InOrOut a răspuns:

Este VLC care amplifica pana la 200%, dai de rotita in sus pentru volum si trece de 100% merge pana la 200%. Dar distorsioneaza. Sut boxe externe daca vrei sunet. Eu mi-am legat subwooferul de 300w rms la un sistem audio de 10w si culmea ca il duce si inca tare (tare in sensul ca se misca membrana nu ca s-ar misca foarte tare da e destul pentru camera ca daca s-ar misca mai tare ar cadea tencuiala de pe pereti laughing

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

A si amplificarea din software se numeste preAMP. Sunt multe programe pe net, chiar si egalizatoare care au preAMP. Pana si winamp are preAMP.

| Gigi777 a răspuns:

Boxe, conecteaza boxe la laptop sau conecteaza casti. Nu ai cum prin programe.