| Asrian66 a întrebat:

Daca am 3 Gb de Ram pe telefon, cati Gb ar trebui sa mai am liberi?
Cum pot elibera mai mult Ram(acum am 1.2Gb liberi)?

4 răspunsuri:
| oz_1736 a răspuns:

1 gb, sau mai mult, il ocupa sistemul de operare.

| JicaContra a răspuns:

Depinde de telefon, versiunea de OS, ce aplicatii ai in background, etc.
in general ai aproape jumatate de ram liber, deci e bine!

| flixbuster a răspuns:

Vezi sa nu confunzi RAM-ul (volatil) cu storage-ul (persistent).
Strategiile de utilizare ale celor doua sunt diferite.

In principiu, un RAM neutilizat nu are sens si atunci OS-ul poate decide sa faca caching speculativ - adica sa incarce chestii in RAM, pe baza unor algoritmi de invatare comportament utilizator. De exemplu, invata ca joci jocul X si il incarca in RAM chiar daca tu nu l-ai pornit inca (in ideea ca oricum il vei porni). Aceste zone de cache sunt marcate special. In caz ca tu nu pornesti jocul X dar instalezi jocul Y si il pornesti pe asta (pe care algoritmul nu l-a invatat inca), OS-ul va face o simpla suprascriere in cache incarcand jocul Y si asta e (nu e ca la storage unde trebuie sa stergi ce era inainte ca sa scrii ce e nou).

Efectul e ca apare RAM-ul ca fiind ocupat dar e important sa poti analiza cu ce e ocupat. Cache-ul (de orice fel) ajuta la cresterea vitezei (CPU are 3 nivele de cache, HDD/SSD/CD/DVD/BD si cate si mai cate folosesc memorii cache pentru a creste viteza).

O operatie cache poate fi hit (daca algoritmul predictiv/speculativ a incarcat ce trebuie si e folosita informatia) sau miss (daca nu s-a incarcat ce trebuie, caz in care se suprascrie cu ce trebuie si asta e, n-ai pierdut nimic, e ca si cum ai incarca din 0 de pe storage).

Asadar, daca sistemul functioneaza ok, e fluid si nu zice nimeni nimic de RAM, nu ai nici un motiv de ingrijorare. Lasa OS-ul sa-si faca treaba si sa functioneze cum stie el, inclusiv sa foloseasca RAM-ul pentru cache.

| PainTech a răspuns:

"Daca am 3 Gb de Ram pe telefon, cati Gb ar trebui sa mai am liberi?"

Vezi sa nu incurci memoria RAM si memoria flash. Pe RAM se afla aplicatiile in timp ce ruleaza, iar memoria flash e stocarea permanenta (unde se instaleaza aplicatiile).

"Cum pot elibera mai mult Ram(acum am 1.2Gb liberi)?"
Opresti aplicatiile si serviciile de care nu ai nevoie.

Ca sa fiu sigur ca vorbim despre acelasi tip de memorie : Unde exact iti apare ca ai 1.2 GB liberi si de ce vrei sa faci rost de mai mult?