| Eddkajs a întrebat:

Daca am o pata neagra pe laptop pot sa cumoar alt ecran? Sau trebuie schimbat tot? E asa scump alt ecran?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Du l in service reparatii calculatoare si iti vor spune ei daca este defect displayul(ecranul) si cît te va costa sa il schimbe.

| Eddkajs explică (pentru CristiDinBucuresti):

Il pot face in cateva ore?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Eddkajs):

De obicei da, dar sa ai tu banii de reparatie ca costă mult daca este displayul defect.

| Eddkajs explică (pentru CristiDinBucuresti):

De ce se strica displayul? Am fat 2800lei din 2020 e laptop Asus oare merita sa il repar ca cu tot cu ecran cred ca dau 300 lei 400 asa nu mai bibe iau altul? Dar ceva sa mearga jovuri mai mari

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Eddkajs):

Ca sa iei altul iti mai trebuiesc bani, pe acesta defect daca vrei sa il vinzi nu i ei mai mult de 500 lei sau nici atit, nu merita sa dai pe un laptop 3000 de lei ca anul viitor apare alt model mai bun si după aceea ce faci le tot schimbi? Fa ti un calculator din piese, unitate placa video dedicata pentru jocuri hard disk si memorie mare si un monitor led si gata ai facut o afacere decat sa tot cumperi laptopuri care sunt proaste. Displayul tu l ai stricat l ai lovit ca altfel nu se strică el asa singur decat in cazuri foarte rare cand se ard ledurile

| RAY a răspuns:

Pata neagra ar putea fi și de la placa video, in bios apare așa? Se schimbă ecranul, costa depinde de ce laptop ai + manopera

| Eddkajs explică (pentru RAY):

Un ecran ieftin laptop Asus si manopoera costa mult?

| RAY a răspuns (pentru Eddkajs):

Depinde ce model de laptop ai

| sierra1 a răspuns:

"Eddkajs: o pata neagra pe laptop pot sa cumoar alt ecran?"

sigur că poți DAR să fie identic!

| thomasfrank a răspuns:

You can use an external monitor as a workaround for a black spot on your laptop screen, which is a cost-effective solution. Replacing the laptop screen can be relatively expensive, ranging from $50 to $200 or more depending on the laptop model. https://block-blast.io