| User252426 a întrebat:

Daca bag macos X Montain Lion cu OpenCore Legacy Patcher pot forta actualizarea la MacOS Sequoia 15.0.1? Merita sa fac experimentul? Adica sa bag OCLP pe ssd si root patch? ms funda

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai ales la unitatile Mac (dar si la PC-uri), sistemele de operare sunt diferite pentru diferite generatii de piese (procesoare, BUS-uri, etc.).
Versiunile intermediare sunt doar pentru corectarea soft-ului aferent generatiei respective de componente.
Ca urmare, mai ales la MacOS, ai sanse mari ca o generatie noua de soft sa nu poata recunoaste /gestiona hardware-ul din unitate.

Iti sugerez sa scoti din aparat discul pe care este instalat sistemul actual (functional), iar in locul lui monteaza un alt disc, de tipul si capacitatea celui actual.
Pe noul disc poti incerca instalarea oricaror combinatii, poti cerceta posibilitatile, dupa plac.
Daca nu atingi scopul dorit, atunci montezi inapoi discul vechi si unitatea va functiona ca inainte.