| efervescent99 a întrebat:

Daca bag si trag mereu calculatorul din priza i se va arde placa de memorie?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Daca il scoti din priza fara sa ii dai inainte "Shut down" este foarte rau. RAM-ul este mai rezistent, dar e posibil sa distrugi alte componente din el care sunt si mult mai scumpe decat RAM-ul.

6 răspunsuri:
| TheBlisterExists a răspuns:

Daca este pornit in timp ce faci asta este posibil sa se arda sursa sau placa de baza.
Daca este oprit nu este nicio problema.
Socurile electrice pot distruge piesele asa ca nu scoate calculatorul din priza in timp ce merge.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Daca il traci cand este pornit se pot intampla chiar mai multe!
Cel mai bine ar fi sa il stingi si sa il tragi apoi din priza. Daca este stins nu are nimic.

| Bucur_Alex_1987 a răspuns:

Nu sar arde placa de memorie dar totusi ceva la calculator se strica mai bine nu mai o scoate.

| CorneliaC a răspuns:

NU se recomanda sa faci asa

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl oprești de la sursa de alimentare după ce te-ai asigurat că este oprit, nu în funcțiune.
Pa, pa.

| robytoby a răspuns:

In primul rand o sa ai probleme cu hard disk-ul, sigur o sa fie afectat.In al doilea rand o sa fie afectata sursa si placa de baza.
Cel mai bine este sa-ti cumperi un UPS
sa-ti protejeze calculatorul de socuri si opriri de tensiune.